X
Alış\Veriş Sırları... ModaAlışveriş Rehberi 06 Kasım 2017

Alış\Veriş Sırları...

Mağazalar sizi sizden alıyor, alışveriş yaparken kendinizi kaybediyor, ihtiyacınız olmadığı halde pek çok şey alıyor yine de giyecek bir şeyim yok mu diyorsunuz? Yalnız değilsiniz. Alışveriş tutkunu pek çok kişi aynı hataları yapsa da planlı bir şekilde alışveriş yapmak oldukça basit.

Alışveriş deyince aklınıza sadece giyim gelmesin. Günümüz dünyasında giyimden, gıdaya, elektronikten tut da mobilyaya kadar her şeye ulaşmak mümkün. İşte alışveriş sırları!

Alışverişi Planlayın

Evden çıkmadan önce kendinize bir ihtiyaç listesi hazırlayın. İhtiyaçlarınızı belirleyin ve mutlaka listenize sadık kalın. Böylelikle alışveriş sırasında kendinizi kaybetmeyeceksiniz. Nelere ihtiyacınız var? Beyaz bir ayakkabı ya da gözlük veya sezonun hit bir çantası. Gardırobunuza kısa bir göz atarak ihtiyaçlarınızı belirleyin. Eğer gıda alışverişine çıkacaksınız kesinlikle tok olun. Böylelikle gereğinden fazla ürün almamış olursunuz.

İndirimleri Takip Edin

Sezon dışında alışveriş yapmak sezon içi alımlara göre oldukça avantaj sağlar. Moda tutkunları için kış aylarında mayo almak veya yazın mont bakmak kulağa hoş gelmese de bütçenize sağladığı avantaj küçümsenemez derecede. Yaz aylarında beğendiğiniz bir sandaleti sezon sonunda yarı fiyata alabilirsiniz veya tam tersi hayallerinizi süsleyen çizmeyi yaz sezonunun ortasında yok pahasına satın alabilirsiniz.

Limit Koyun

Bütçenizi belirleyin, alacaklarınızın tahmini fiyatlarını bulun ve ödemelerinizi nakit gerçekleştirmeye çalışın. Çünkü insanlar kredi kartıyla aldıkları ürünü bedava aldıkları gibi bir algıya kapılırlar. Ay sonu sürpriz bir ekstre ile karşılaşmak istemiyorsanız bütçenizi planlamayı öğrenin.

Gereksiz Parçalarla Vakit Harcamayın

Herkesin giyip giymeyeceği, tarzı olmayan kıyafetler vardır. Kırmızı çizginizi bilin. Sırf indirimde diye sizin tarzınıza uygun olmayan parçalardan hemen uzaklaşın. Paranızı boş yere sokağa atmayın. Zayıflayınca içine sığarım mantığıyla sizin bedeninize uygun olmayan ürünleri satın almayın. Bedeninize uygun olan ürünleri tercih edin. Kadınlar regli dönemlerinde karınlarında şişkinlik varken alışveriş yapmaktan kaçınmalıdırlar. Çünkü bu dönemde bedenlerini doğru ayarlayamama ihtimali yüksek olacaktır.

İyi İlişkiler Kurun

Sık sık gittiğiniz mağazaları sosyal medyadan takip edin. Kampanyalar hakkında e-mail veya sms yolu ile bilgilendirme isteyin. Markaların kendi kartlarından edinin. Bu kartlar sayesinde hem indirimlerden yararlanın hem de içinde biriken para puanları ihtiyaçlarınız doğrultusunda kullanın. Ayrıca satış danışmanlarından destek isteyin. Bu sayede hangi ürünlerin indirimde olduğunu veya indirime gireceğini öğrenebilirsiniz. Sizin için bir kaç günlüğüne ürün ayırmalarını rica edebilirsiniz.

Alışveriş Yaparken Rahat Kıyafetler Giyin

Çoğu kişi alışverişe giderken dar, çıkarması zor kıyafetler tercih ettiğinden beğendiği bir ürünü kabinde denemeye üşenir veya kabin önündeki uzun kuyruklar gözünü korkutur. Oysa askıda güzel duran bir ürün belki üzerinizde beklediğiniz şekilde durmayabilir veya bedeninizi ayarlamakta güçlük çekebilirsiniz. Bu yüzden alışveriş sırasında pratik, kolay çıkarabileceğiniz parçalar tercih edin ve üşenmeden mutlaka deneyin. Faturalarınızı saklayın, böylelikle memnun kalmadığınız, hiç kullanmayacağınız bir ürünü düşünmeden başka bir ürünle değiştirebilirsiniz.

Sanal Alışverişi Tercih Edin

Alışveriş demek günümüz dünyasında mağaza mağaza, market market gezmek demek değildir. Artık her marka kurumsal sitesinde her türlü ürünü sanal ortamda da müşterilerine sunuyor. Ayrıca sanal ortamda pek çok alışveriş sitesi bulunuyor. Büyük markaların birbirleriyle yarıştığı bu sitelerde indirimleri, sezon sonu ürünlerini ve kampanyaları takip edebilirsiniz.