X
Anne ve Çocuk; Çocuklarımızın Bağışıklık Sistemini Nasıl Güçlendiririz? SağlıkYaşamHamilelikHastalıklarAnne-Çocuk 12 Mayıs 2019

Anne ve Çocuk; Çocuklarımızın Bağışıklık Sistemini Nasıl Güçlendiririz?

Çocuklar yetişkinlere oranla çok daha sık hasta olurlar. Bu onların bağışıklık sisteminin henüz tam gelişmemesinden kaynaklanır. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan faktörler, yetersiz ve dengesiz beslenme, uykusuzluk ve stres gibi başlıca nedenler üzerinden sıralanır. Çocuklarımızı hastalıklardan koruyabilmek için neler yapmalıyız?

Hastalıkların ve salgınların çok yaygın olduğu dönemlerde, henüz bağışıklık sistemi tam gelişmemiş bebekler en büyük risk grubunda yer alıyor. Bu nedenle onların bağışıklık sistemini en bilinçli şekilde güçlendirmek çok önemli.

Bağışıklık sistemi, vücudun savunma sistemidir. Bebeklerin bağışıklık sisteminin gelişimi anne karnında başlar. İlk aylarında bağışıklık sistemi zayıftır ve zmanla geçirilen enfeksiyonlar ve hastalıklar ile giderek olgunlaşarak, vücudu korumaya başlar. Annenin gebelikteki beslenmesi, geçirdiği enfeksiyonlar ve stresi bebeğin bağışıklık sisteminin oluşmasında etkili olur. Bebek doğduktan sonra da beslenmesi, yaşadığı ortamın fiziksel durumu, geçirilen enfeksiyonlar, kullanılan ilaçlar ve aşılar ile bağışıklık sistemi gelişir.

Yeni doğan dönemi fizyolojik olarak sisteminin tam olgunlaşamadığı bir dönemdir. Bu nedenle bu dönemde özellikle anne sütü ile beslenmeye özen gösterilmeli, hijyen kurallarına dikkat edilmeli, bebek enfeksiyon hastalığı geçirenlerden uzak tutulmalı ve rutin çocukluk çağı aşıları tamamlanmalıdır.Bebeklerin güçlü bir savunma mekanızması olması için sağlıklı bir vücuda sahip olması gerekir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için anne sütüyle iyi ve dengeli beslenmeli, hijyen kurallarına da dikkat edilmelidir. Bunların yanında bebeği aşılanmasının ihmal edilmemesi, iyi bir uyku uyuması ve dinlenmesi sağlanmalı, olumlu yaşam ve sağlıklı çevre koşullarına önem verilmelidir.

Bebeğin savunma sistemi dengesinin korunması için Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerinden de faydalanılmalıdır. Omega 6 yağ kaynaklarının çoğundan alınabilir. Omega 3 ise keten tohumu, ceviz ve balıktan karşılanabilir.

Antioksidan olan A,C,D,E vitaminlerinin, demir,çinko ve selenyumun yeterli miktarda alınmasına önem gösterilmelidir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirdiği iddia edilen bazı ilaçları almadan önce ve grip aşılarını uygulamadan önce de uzman hekime danışılması oldukça önemlidir.

Son dönemde oldukça gündemde olan prebiyotik ve probiyotiklerin de savunma sistemindeki desteğini almakta oldukça yararlı kabul ediliyor.

Bebeklerin ve çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesinde uyku fazlasıyla önemli bir etkendir. Erişkinlerde de aynı şekilde önemlidir ama çocukların uyku gereksinimi daha fazladır. Yeterince uyumayan ve dinlenmeyen çocukların hastalıklara daha kolay yakalandığı gözlemlenmiş ve kanıtlanmıştır.

Bağışıklık sistemini ve dengesini bozan bazı etkenler vardır. Bunlar; Anne sütü alınmaması, yetersiz ve dengesiz beslenme, çocukluk çağı aşılarının yapılmaması, yetersiz uyku, hijyen kurallarına uymama, kalabalık ortam, sağlıksız çevre koşulları, sigaralı ortam, mutsuz ve huzursuz yaşam, ilgisiz ve sevgisiz aile ortamı vs gibi sebepler sayılıyor. Tüm bunlara bakıldığında bağışıklık sisteminin sağlıklı ve dengeli olması için pek çok faktör önemlidir. Bunları bir bütün olarak düşünerek, en değerli varlıklarımız olan çocuklara güzel ve sağlıklı koşullar sağlanmalıdır.