X
Christian Dior: Designer of Dreams (Christian Dior: Hayallerin Tasarımcısı) ModaModaModa Sözlüğü 22 Nisan 2019

Christian Dior: Designer of Dreams (Christian Dior: Hayallerin Tasarımcısı)

Her yıl farklı bir tasarımcıya veya temaya yer veren Londra’daki Victoria & Albert Müzesi bu yıl İngiltere’nin en büyük Christian Dior sergisini açtı.
Christian Dior: Designer of Dreams (Christian Dior: Hayallerin Tasarımcısı) adındaki sergi, 2 Şubat’ta açıldı. Londra’ ya yolu düşenler için 14 Temmuz 2019 tarihine kadar devam edecek olan bu sergi kaçırılmayacak cinsten!

Christian Dior; 21 Ocak 1905’te Granville, Manche, Fransa doğumlu ünlü moda tasarımcısıdır. Modanın dev ismi Christian Dior, dünya tarihine ismini altın harflerle yazdıran usta bir sanat ve moda ikonu.

Ailesi onun diplomat olmasını istiyordu; ama Dior’un aklında her zaman sadece sanat vardı.

Christian Dior’un yaşadığı dönem, siyasi açıdan pek de sanata müsaade etmeyecek yapıdaydı. Dünya savaşları ve kutuplaşmalar, usta ismin kendi moda evini ancak 1946’da kurabilmesine neden oldu.

Christian Dior, 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi subayların eşleri ve Fransız işbirlikçileri için kıyafetler hazırlıyormuş. Christian Dior, daha sonra büyük bir iş adamı olan Marcel Boussac’ın da desteğiyle birlikte kendi moda evini kurmayı başarmıştır.

Christian Dior’un mimariye olan tutkusu, ünlü modacının kıyafet tasarlamasındaki ana etkenlerden biri olmuştur. Christian Dior’un çizimlerindeki genel özelliklere baktığımızdaysa; Fransız modacının kadınların kıvrımlı hatlarını ortaya çıkartacak, kışkırtıcı kıyafetler tasarladığını görüyoruz

Christian Dior’un favorisinin inci çiçeği olduğu biliniyor. Başarılı tasarımcı, inci çiçeklerini iyi şans getirmesi için, tasarladığı kıyafetlere dikiyormuş.

Vefatının ardından, 1957 yılında markanın başına geçen Yves Saint Laurent’den sonra şimdilerde modaevinin ilk kadın kreatif direktörü olarak görevine devam eden Maria Grazia Chiuri de hayallerini Dior tasarımlarıyla hayata geçirdi.