X
Cinsel Yolla En Sık Bulaşan Hastalıklar SağlıkKadın HastalıklarıHastalıklar 19 Ağustos 2017

Cinsel Yolla En Sık Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla taşınan hastalıklar, cinsel nitelikli temasa bağlı oluşan, taşınan büyüyen mikrobik hastalıklardır. Bu hastalıkların bazıları genital bölgede etki gösteriyorken bazıları tüm vücuda yayılıp, etkisini vücudun farklı uzuv ve organlarında gösterilmektedir. Özellikle de Frengi, Hepatit B ve AIDS gibi hastalıklar çok riskli olup etkileri tüm vücutta gözlenebilir. Ancak Hepatit B ve AIDS gibi hastalıklar cinsel yolla taşınabildiği gibi kan yoluyla da taşınabilir. Cinsel hastalıklar yalnızca taşıyıcıya değil, çevresine, özellikle partner/eşine ve hatta genetik aktarım yoluyla çocuklarına bile bulaşabilmektedir.

 

Bel Soğukluğu: Yaklaşık 3 haftada belirtilerini gösteren bel soğukluğu, cinsel hastalıklar içinde en yaygın olanıdır. Karın içi iltihaplanmalar, kadın ve erkekte kısırlık ve üreme organlarınsa irinşişe sebep olabilmektedir. Bel Soğukluğu, gebe annenin doğum kanalından bebeğe ulaşarak yeni doğan bebekte zatürre ve körlüğe sebep olabilmektedir. Erkeklerde sık sık idrara çıkmak, idrar atımı sırasında yanma; kadınlarda ise adet düzensizliği ve akıntı gibi problemlere sebep olmaktadır. Tedavisi oldukça basit olan bel soğukluğu (gonore) hastalığının belirtilerini hisseden çiftler hemen doktora başvurmalıdırlar.

 

Frengi: Tüm vücudu etkileyen ve cinsel yolla aktarılan hastalıklardandır. Frengi'nin teşhisinin erken konulması çok önemlidir ve tedavisi mümkündür. Taşıyıcı bir annede bulunan Frengi mikrobu, çocuğa da aktarılabilir. Hastalık Frengi mikrobunun temas ettiği bölgede ağrısız bir apseyle kendini gösterir. Hastalığın ilerlemesi durumunda taşıyıcı, sinir sisteminin zarar görmesi sonucu sağırlık ve körlükle karşılaşabilir ve vücudun belli yerlerinde oluşturacağı tümörle hayati risk taşıyabilir

 

Klamidya: Cinsel hastalıkların en tehlikelilerinden biri Klamidya'dır. Bu hastalık hem kadında hem de erkekte kısırlığa sebep olmaktadır. Erkeklerde idrar atımı sırasında yanma, sık idrara çıkma belirti olurken kadınlarda sarı köpüklü bir akıntıysa belli eder. Bunlara ek olarak Klamidya, kadınlarda mide içinde iltihaplanmalar da sebep olmaktadır. Erkeklerde Klamidya sperm yoğunluğunu ve verimliliğini düşürebilir. Belirtileri hissedenler, doktoruna başvurmalıdır. Tedavisi oldukça kolaydır.

 

Hepatit B: Halk dilinde sarılık olan bilinen Hepatit B, kan yolu ve cinsel ilişki yoluyla taşınabildiği gibi besinler ve su yoluyla da aktarılabilen riskli bir hastalıktır. Şiddetli ateş ve kusma, karaciğerde büyüme ve hassasiyet, idrar renginde koyulaşma (normalden daha sarı bir renk) Hepatit B hastalığının en aktif belirtileridir. Hepatit B'nin kesin bir tedavisi olmamakla birlikte vücut güçlendirici tedavilerle hastalığın vereceği zararlar minimalize edilebilmektedir. Belirtiler karşısında mutlaka doktora başvurulmalıdır.

 

HIV- AIDS: cinsel temas ve kan yoluyla taşınabilen HIV (Human Immunodeficiency Virus), AIDS'e sebep olmaktadır. AIDS, tedavisi mümkün olmayan bir hastalık olup vücudun bağışıklık sistemine zarar vererek diğer zararlı mikrop ve virüslerin daha kolay vücuda girip yayılmasını sağlar. HIV, vücuda girdikten üç ay sonra ELISA testiyle saptanabilmektedir. HIV, sadece taşıyıcı olup vücuda etki göstermeyebilir buna karşın kişi, hastalığı vücudunda taşıyıp etkiyi 10 sene sonra da görebilir. Hastalığın belirtileri olarak sürekli halsizlik, sebebi saptanamayan uzun süreli terlemeler, gece terlemeleri, cinsel organda mantar ve yara çıkması sıralanabilir. HIV'ın tedavisi bulunmamaktadır ancak güçlendirici tedavi yöntemleriyle hasta daha uzun yaşatılabilir.

 

HIV, en çok çiftlerin korumasız girdikleri cinsel ilişkiler dolayısıyla yayılır. Aynı zamanda ağız ağsza öpüşmelerde tarafların birbirlerinde açtıkları yaralar dolayısıyla kan yoluyla da aktarılması mümkündür. HIV taşıyan birinin kullandığı bardak, tabak, klozet gibi eşyaların kullanılması hastalığın bulaşmasına sebep olmaz. Hastalığı taşıyan kişinin hapşırığı, tükürüğü, gözyaşı, idrar ya da dışkısı vasıtasıyla da taşınmaz. Aynı zamanda hastalığı taşıyan kişiyle tokalaşmak, sarılmak da hastalığı bulaştırmaz. HIV, kanatlı hayvan ya da rüzgar gibi doğal sebeplerle de aktarılamaz.