X
Doğadan gelen güzellik; Hangi bitkisel yağ ne işe yarar? Güzellik ÖnerileriCilt BakımıSaç BakımıTırnak Bakımı 24 Mart 2019

Doğadan gelen güzellik; Hangi bitkisel yağ ne işe yarar?

Bu gün cilt bakımı denildiğinde aklımıza belirli markaların belirli ürünleri geliyor. Orta çağlarda ise bakım ritüelleri elbette doğadan geliyor. Hem tıpta hem de cilt bakımında kullanılan her derde deva bitkisel yağlar, günümüzde azınlıkta olsa da hala oldukça popüler. Peki hangi yağ ne işe yarıyor? Merak ediyorsanız devamı yazımızda!

Zeytinyağ: Mucizevi zeytinyağı yoğun miktarda A ve E vitamin içeriyor, bu da onu yaşlanma karşıtı bakımın en önemli içeriklerinden biri haline getiriyor. Özellikle Egzama ve çok kuru ciltlerin yardımcısı, çok yoğun bir yapısı olduğu için yağlı ciltlere direkt kullanımından kaçınılmalı.

Hindistancevizi Yağı: Son dönemin favorisi. Yüzyıllardır Uzakdoğunun gözbebeği olan yağ, Batı’ya gecikmeli geldi dersek yanlış olmaz. Uzakdoğulu kadınların parlak saçları ve pürüzsüz ciltlerinin sırlarından biri olan hindistancevizi yağ’ı genelde yağ asitleri ve proteinlerle birlikte kullanılıyor. Antibakteriyal özelliği oldukça yüksek soğuk sıkım yağlar oda ısısında katılaşıyor. Bu sayede yolculukta taşınması da oldukça rahat oluyor.

Badem Yağı: Yoğun nemlendirme özelliğine sahip ancak ciltten ölü derileri atmaya da yardımcı. İçeriğinde E vitamini, A ve B vitaminleri sayesinde yapılandırıcı özelliği çok kuvvetli, bu yüzden de pekçok cilt kreminin içeriğinde yer alıyor. Badem yağı ayrıca kirpik ve kaşları besleyici özelliği ile de bilinir. Ancak dikkat göze kaçırmamak gerekir.

Susam Yağı: İnce telli saç, kirpik ve kaşlarınızdan şikayetçi iseniz susam yağın besleyici etkisinden yararlanabilirsiniz. Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden cildi koruyarak cildin yaşlanmasını geciktirir. Sürüp masaj yaparak kullanabilirsiniz.

Hint yağı (Castor yağı) : Saç uzatan özelliği ile ünlü hint yağı cilt bakımında kullanılmaz. Genelde saçları yapılandırmak ve hacim kazandırmak amaçlı kullanılır.

Çay Ağacı Yağı: Akneyle savaşta önemli bir silah olan çay ağacı yağı kuvvetli bir antibakteriyal özelliğe sahip. Kullanım alanı özellikle var olan bakteriyi yok etmek üzerine, bu yüzden tırnak mantarı tedavisinde de başarılı sonuçlar veriyor. Büyümekte olan sivilcenin üzerine akşamdan sürün sabaha küçüldüğünü göreceksiniz.

Argan Yağı: Argan, Fas’ın saf altını olarak biliniyor. Vitamin E ve yağ asitleri ile beraber kullanılıyor. Bu yüzden yapılandırıcı ve iyileştirici özelliği çok yüksek. Saçtan, cilde, vücuttan tırnağa kadar geniş bir kullanım alanına sahip, özellikle saçlara parlaklık vermek ve onarmak açısından iddialı.

Jojoba Yağı: İnsan cildinde doğal olarak bulunan ‘sebum’ salgısına eşdeğer bir yapıya sahip. Bu yüzden de özellikle akne tedavisinde kullanılması öneriliyor. Ciltteki fazla sebumu dengelemeye yardım ediyor.Topuklardaki ve hamilelik döneminde oluşan çatlaklarda iyi gelişmeler sağlıyor, kafa derisine uygulandığında kepekle baş ediyor. Jojoba’yı direkt alıp cilde sürmenizde bir sakınca bulunmuyor.

Portakal yağı: Yağlı ve sivilceli bir cilde sahipseniz portakal yağı tam size göre. 3-4 damla ile cilde masaj yapılması kan dolaşımını düzenler, cildi sıkılaştırır, sivilceleri kurutur. Selülit görünümünü azaltır. Portakal yağının düzenli kullanılması önerilir.

Vanilya yağı: Evinizdeki veya buzdolabınızdaki kötü kokular sizi bıktırdıysa bir de vanilya yağını deneyin. 1 fincan suya 3-4 damla vanilya yağı damlatarak dolapta bekletin veya temizlik suyuna damlatın. Ayrıca hoş kokusu uyarıcı ve cinsel gücü artırıcı etkidedir.

Defne yaprağı yağı: Solunum yolu rahatsızlıklarında göğüs bölgesine masaj yapılırsa rahatlatır. Ruhsal açıdan rahatlamaya, enerji kazanmaya ve adet ağrılarını rahatlatmaya yardımcı olur.

Nane yağı: Mide şişliği, mide bulantısı gibi sorunlara oldukça iyi gelir. Baş ağrısını giderir. Günde 3 defa kesme şekerin üzerine 3-4 damla damlatarak kullanabilirsiniz.

Çörekotu yağı: Bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca saçlara çok iyi gelmektedir. Göğüs kısmınıza kullanarak, göğüslerinizin de daha iyi görünmesini sağlayabilirsiniz

Lavanta yağı: Bit, sirke, güve, sivrisinek, böcek kovucu olarak kullanılabilir. Vücuttaki kötü kokuyu alır, kasları rahatlatır, stresi ve baş ağrısını azaltır. Banyo suyuna 3-4 damla koyularak veya cilde masaj yapılarak kullanılır. Ayrıca uykuya yardımcı olduğu bilinir. Uyumadan önce yastığınıza birkaç damla lavanta yağı dökün, farkı göreceksiniz.

Kekik yağı: Üst solunum yolu ve romatizmal hastalıklarda karın, sırt ve ayak tabanlarına yapılan masaj sayesinde ağrı kesici olarak kullanılır.

Limon kabuğu yağı: Mikrop kırıcı, sıkılaştırıcı özelliği ile yağlı ciltlerde tonik olarak kullanılabilir. Cildi yağdan arındırır, sivilcelenmeyi giderir. Nemli pamuğa 2 damla damlatılarak cilde sürülür.

Melisa yağı: Gergin ve stresli bir hayatınız varsa 2-3 damla melisa yağı ile alnınıza yapılan bir masaj size çok iyi gelecektir. Ayrıca banyo suyunuza da bu yağdan katabilirsiniz.

Papatya yağı: Ağrı kesici ve hassasiyeti giderici etkisi ile bilinir. Ufak yaralanmalarda ve güneş yanıklarında cilde masaj yapılarak kullanılabilir.

Elma yağı: Elma yağı, bebeklerin gaz problemlerine oldukça iyi gelir. Bu yağı, bebeğinizin karın bölgesine, sırtına ve ayak tabanlarına uyguladığınızda gaz probleminin kolayca çözüldüğünü göreceksiniz.

Ceviz yağı: Kuru yıpranmış ve yaşlı ciltler de kullanılabilir. Saçlar için oldukça işe yarayan bir yağdır. Saçı besler, dış etmenlere karşı korur. Dudaklar ve göz çevresi için kullanıldığında, dudaklarda ki çatlaklıkları geçirir, göz çevresinde ki kırışıklıkları önler.

Haşhaş yağı: Rahatlatıcı etkisi vardır. Masaj yaptırırken kullanabilirsiniz. Kabızlık ve diş ağrısına iyi gelir. Ayrıca, saç uzatmada etkili olduğu da bilinmektedir.