X
Evde Yüz Bakımı GüzellikCilt Bakımı 13 Ağustos 2017

Evde Yüz Bakımı

Profesyonel cilt bakımının yanı sıra evde yüz bakımı yapmak cildin daha uzun süre genç kalmasına yardımcı olur. 20 yaşından sonra ayda bir defa mutlaka profesyonel cilt bakımı yaptırılmalıdır. Profesyonel bakım, evde cilt bakımı yaparken cildin daha fazla vitamin ve nem almasına yardımcı olur. Bu da evde yapılan maske ve bitkisel bakımdan en yüksek verimi almayı sağlar.

 

Evde Uygulanan Yüz Bakımı

 

Evde cilde her türlü bakım uygulanabilir. Çok fazla alternatif yöntem vardır. Meyveler, sebzeler, çaylar ve çeşitli karışımlar cilt bakımında kullanılabilir. Meyveler hem gıda olarak tüketildiğinde cilde fayda sağlar hem de dışarıdan sürülerek besler cildi.

 

Örneğin çilek cilde sürüldüğünde, parlak ve berrak bir görünüm kazandırır. Sebzeler de yine cilt için oldukça faydalıdır. Özellikle salatalık en çok cilt bakımında kullanılan sebzelerden biridir. Göz morluklarını hafifletir, göz torbalarını azaltır ve cilde ferahlık verir.

 

Evde Uygulanacak Maskeler

 

Herkes berrak, aydınlık, temiz bir cilde sahip olmak ister. Bu konuda en çok maskeler tercih edilir. Özellikle evde yüz bakımı için maskelerin önemi büyüktür. Evde yapılacak maske karışımları çeşitli cilt problemlerine de derman olmaktadır.

 

Hafif çaplı lekeler, güneş lekeleri, sivilce izleri ve sivilce sorununa bir çözüm getiren maskeler, cilt problemine ve cildin ihtiyacına yönelik hazırlanmalıdır.

 

Örneğin hafif lekeli bir cilt problemi haftada iki defa yapılacak pirinç unu maskesi ile çözüme ulaşacaktır. Bunun için iki yemek kaşığı pirinç unu ve krema kıvamına getirecek ölçüde su yeterli olacaktır. Bu karışımı cildinize düzenli olarak sürdüğünüzde lekelerden kurtulabilirsiniz. Ayrıca pirinç unu cildi kuruttuğu için yağlı ve akneli ciltlere de iyi gelecektir.

 

Kuru ciltler ise su yerine süt kullanabilir. Süt, cildi nemlendirerek pirincin kurutucu etkisini engelleyerek yumuşacık yapar.