X
Hamilelikte Yoga ve Fayadaları SağlıkHamilelik 13 Ağustos 2017

Hamilelikte Yoga ve Fayadaları

Hamilelikte Yoga

 

Sanksrit dilinde yoga, ruhu ve bedeni birtakım yöntemlerle eğiterek, bedene ve ruha egemen olmayı amaçlamak anlamına gelen bir Hint felsefesidir. Toplumda meditasyonun zihinle yapılan haline yoga denmektedir. Genel anlamıyla, bir yaşam biçimidir denilebilir. Yaşam biçimi olmasının asıl nedeni ruh ve zihin başta olmak üzere dinginlik ve rahatlama sağlıyor olmasıdır. Bu bakımdan stresli geçen hamilelikte yoga son derece önemlidir ancak önemli bir hatırlatma olarak uzmanlar, gebelik döneminde ki değişimlere zaman vermek adına hamilelikte yogaya başlanması için 12. haftanın beklenmesini tavsiye etmektedir.

 

Gebelik Döneminde Yoganın Faydaları

 

Öncelikle bilinmelidir ki yoga, gebelik döneminde kadınların ruhsal dinginliği sağlayacağı gibi fizyolojik rahatlamalarını da sağlayacaktır. Yoga ile dolaşım ve solunum sistemlerini düzenleyerek sağlıklı soluk alıp verilebilecektir. Karın kaslarını güçlendirecek olup intestinum hareketlerini kolaylaştırıp iştahı kontrol altına alacaktır. En önemli faydalarında birisi de gebeliğe bağlı bulantı ve istifraları azaltacaktır. Vücutta meydana gelen ödemleri (uzuvlarda meydana gelen şişlik) azaltacaktır. En önemli ruhsal faydaları ise stresi azaltıp öfke kontrolü sağlaması dolayısıyla hoşgörü sağlaması, bedeni ve bebeği sevmeyi öğretmesi olarak sıralanabilir.

 

Doğum Anında ve Doğum Sonrasında Hamilelikte Yapılan Yoganın Faydaları

 

Doğum anında gerginliği azaltıp, daha rahat ve daha hızlı bir doğum geçirmenizi sağlayacağı aşikar bir durumdur çünkü hamilelikte yoga yaparak sağlıklı ve doğru solunum gerçekleştirmeyi öğrenmiş olarak doğum yapacaksınızdır. Doğum sonrasında ise yoga ile öğrendiğiniz bedeni ve bebeği sevme güdüsü vasıtasıyla fiziksel aksaklıkları bir an önce toparlamak adına harekete geçmek için gerekli enerjiyi bulacaksınız.

 

Son söz olarak, hamilelikte yoga yaparak hem gebelik döneminde hem de gebelik sonrası dönemde fiziksel, ruhsal ve zihinsel mutluluğa erişmiş olup sağlıklı, hoşgörülü ve mutlu bir gebelik geçirmeniz mümkün olacaktır.