X
Her 3 Kadından Birinde Düşük Doğum Riski SağlıkHamilelik 05 Ağustos 2017

Her 3 Kadından Birinde Düşük Doğum Riski

Her 3 dişiden 1'i 40 yaş ve üstü, ilk 12 haftada düşük doğum riski altındadır! İyi haber şu ki; Bu dönemde hayatta kalan kadınların %85-90 kadarı genetik testlere tabi tutuyor ve düzenli kontrolleri ihmal etmeyin sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilir.

 

Ülkemizde de, 'önce kariyer, sonra çocuk' diyen annelerin sayısı İyi haber şu ki 35-40 yaşlarındaki hamile kadınlar genellikle sağlıklı bebek dünyaya getiriyor. Yapılan çalışmalarda kromozom anomalileri dışlandığı zaman ileri anne yaşının doğumda doğumsal anormallik riskini arttırdığı saptanmamıştır. Öte yandan, 35-40 yaş ve üstü kadınların gebelik riski arttığına işaret eden bir dizi çalışma bulunmaktadır. Aşamalı yaş, anne ve bebeğin sağlığını nasıl etkiler ?

 

İlerleyen Yaş Gruplarında Risk Neden Artıyor ?

 

Yaş ilerledikçe, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, böbrek ve kalp rahatsızlıkları gibi ciddi sağlık sorunları, anne adada daha sık görülür. Buna ek olarak, gebelik sırasında yüksek tansiyon, gebelik diyabet hastalığı görülme sıklığında artış vardır. Bunların hepsi düşük doğum, erken doğum, büyüme geriliği ve Down Sendromlu bebek doğurma riskini artırır.

 

En Sık ‘Düşük’ Sorunu Yaşanıyor !

 

En yaygın 'düşük' problemin 40 yaş ve üzeri annelerin yaşadığı belirtilmektedir. Yapılan araştırmalara göre; 20 yaşındaki kadınlarda düşük yapma riski% 10-15 iken, bu risk 40-44 yaş grubundaki kadınlarda 35, 45 yaş ve üstü yaşlarda %50'ye yükselmektedir. Düşük bir doğum oranı olasılığındaki bu artış kısmen embriyo da daha fazla anormallik gelişmesinden kaynaklanmaktadır. Gelişmiş annelerde, özellikle ilk 2.5 ayda düşük yapma riski daha yüksektir. Bu erken kayıpların önemli bir bölümünü engellemek pek olası değildir. Fakat aslında, belki de bu erken kayıplar, kayıpların% 60-70'inde embriyo / fetusta ciddi genetik veya yapısal sorunların olabileceği düşünülürse bir yönde faydalıdır. Demek istediğim, bu doğal bir seçim. Fakat şimdi endişelenmeye gerek yok, çünkü bugünkü hemen hemen her soruna bir çözüm var. Önemli olan, annelerin adaylarını düzenli olarak takip etmek ve gerekli testleri zamanında yapmaktır.

 

İleri Yaş Hamileliğinde ki Önemli Riskler

 

Hamilelik Diyabeti: 35 yaşın üzerindeki kadınların kabaca gebelik diyabet riskini ikiye katladığı düşünülüyor. Hamilelikteki diyabet de büyük bebeklerin doğum hızı artmaktadır. Buna ek olarak, diyabet, solunum sıkıntısı, hipoglisemi (hipoglisemi), artışına (yeni doğan açlık) ilişkin yeni doğan bebekler görülür. Kan şekerlerini diyet, egzersiz, ilaç veya insülin tedavisi ile sıkı bir şekilde kontrol ederek ve gebeleri yakından takip eden normal gebeliklerde iyi sonuçlar alınır.

 

Düşük Ağırlıklı Bebek: Bazı çalışmalar, 40 yaşın üzerindeki çocukların düşük doğum ağırlığı, yani 2500 g veya daha düşük bir dozda verme riskinin daha yüksek olduğunu bildirmektedir. Sigaranın bırakılması, kafeinli içeceklerin azaltılması gibi bazı davranış değişiklikleri önemli yararlar sağlayabilir.

 

Ölü Doğum:​​​​​​​ Birçok çalışma, 40 yaşın üzerindeki kadınların 20 yaşlardan kadınlara göre 2-3 kat fazla ölü doğum oranına sahip olduğunu göstermiştir. 40 yaş üzeri kadınlarda ölü doğumların artmasının nedenleri hala bilinmiyor. Gebe kadınları 32 haftalık dönemde özellikle bebeğin hareket takibi konusunda bilgilendirmenin ve şüphe durumunda gecikmeden doktorlarına danışmanın önemini vurguluyor.