X
Kanserden Korunmak İçin Tüketilmesi Gereken Yiyecekler! YaşamDiyet / BeslenmeHastalıklarYeme / İçme 25 Nisan 2019

Kanserden Korunmak İçin Tüketilmesi Gereken Yiyecekler!

Kanserin ne kadar yaygın bir hastalık olduğunu söylememize gerek yok. Dünya sağlık örgütünün uluslararası kanser araştırmalarını gerçekleştirdiği Global Kanser Gözlemevi projesinin verilerine göre, geçen sene 18 Milyon kişiye kanser tanısı kondu. 9,5 Milyonu aşan sayıda ise bu hastalıktan ölen kişi var.

Kanserde genetik etkenler 5-10 arası sorumlu olsada hastalık %90-95 çevresel faktörlerden oluşuyor. Bu çevresel faktörlerin %30 unu ise beslenme alışkanlıklarımız oluşturuyor.Yani aslında %30 oranında kanserden korunmamız mümkün.

1-Balık Tüketmek

Yapılan çalışmalara göre insan sağlığı üzerinde pek çok faydası bulunan omega 3 yağ asitleri aynı zamanda kanseri engellemek konusunda oldukça başarılı. Omega 3 yağ asitlerinin koruyuzu etkilerinden faydalanıp kanser riskini düşürmek amacıyla haftada 2-3 kez buğulama veya fırında pişirilmiş balık tüketmeyi alışkanlık haline getirin.

2-Probiyotik Tüketmek

Bağırsaklarımız bağışıklık sitemimizin neredeyse büyük bir kısmından sorumlu organlarımız. Bağırsaklarımızda herhangi bir işlevsel bozukluk bağışıklık sistemimizi düşürebiliyor. Bu da pek çok hastalığa davetiye çıkarabiliyor. Bunlardan biride; Kanser. Dengemizin bozulmaması için yoğurt ve kefir gibi doğal probiyotik kaynaklardan yararlanmamız gerekiyor.

3-Meyveler ve Sebzeler

Yapılan çalışmalar doğrultusunda gün içinde yeterli meyve ve sebze tüketen bireylerin tüketmeyenlere oranla %10 daha az kanser riski taşıdıklarını kanıtladı. Kanserden korunmak için mümkün olduğu kadar çok ve çeşitli şekilde organik meyve ve sebze tüketin. Sebzeler hem vitam,n ve mineral hem de posa kaynağıdır. Posadan zengin beslenmek özellikle sindirim sistemi kanserlerine karşı koruyucu özelliktedir.

4-Tahıl ve Kurubaklagil

Karbonhidratı hayatınızdan eksik etmeyin. Yalnız Kaliteli dediğimiz tam tahıl kaynaklarını ve kuru baklagilleri tüketin. Tahıllar B1 vitamini kaynağıdır. B1 vitamini hem enerji sisteminin çalışmasını hemde mutluluk olarak bildiğimiz serotonin hormonunun ön maddesidir.

5-Şekeri Hayatınızdan Çıkarmak

Fazla miktarda rafine şeker tüketmek hem enerji alımını hem de insülin seviyesini yükselterek yağ dokusunun artmasına neden oluyor. Yağ dokusu artımı ise kanser riskini yükseltebiliyor. Bu yüzden günde tükettiğiniz şeker miktarının toplan aldığınız enerjinin %5 ini geçmemesine dikkat etmelisiniz.

6-Doymuş Yağ asitleri

Kansere koruyucu olarak tekli ve çoklu doymamış yağ asitlerini içeren yiyecekler tüketin. Örneğin; soya,konola yağı, fındık, ceviz, keten tohumu, soya fasulyesi gibi yağlı tohumlara beslenme alışkanlıklarınız içinde mutlaka yer verin.