X
Karın Yağları Nasıl Erir? SağlıkSpor / Egzersiz 08 Ağustos 2017

Karın Yağları Nasıl Erir?

Karın yağları genellikle erkek kilo alımı ile tanımlanır, ancak göbek ve bel çevresi hem erkekler hem de kadınlar için kilo vermenin en zorlu başlıklarındandır.

 

Göbek yağından kurtulmak yalnızca daha iyi görünen bir vücut için değil, aynı zamanda daha sağlıklı olmak açısından da önemlidir. Bu organlar organları çevrelediğinden kalp hastalıkları ve tip 2 diyabet önde gelen nedenler arasındadır. Daha sonraki çağlarda metabolizma yavaşladığı için karın yağlarından kurtulmak zorlaşıyor.

 

Karın yağını çözmek için genel olarak inanç, karın kaslarınızı çalıştıran daha fazla egzersiz yapmaktır, ancak aslında yararlı değildir çünkü bölgesel egzersizler yalnızca kaslar işler ve bunları örten yağ katmanı üzerinde bir etkisi yoktur.

 

 1 – Şekerlerden Vazgeçin

 

Yiyecek ve içeceklerinize eklediğiniz şekerin yeni bir parçası olarak, ardından karın yağları olarak düşünebilirsiniz. Vücudunuzun sebze ve meyvelerin içerdiği şekerden başka herhangi bir şekere ihtiyacı yoktur. Pasta, bisküvi, fırın, çay, kahve tatlı içecekleri, şekerli alkolsüz içecekler, şekerli meyve suları ve diğer pek çok ürünü içeren şeker, tamamen boş kaloriye ve daha fazla yağa neden olur.

 

Fruktoz, özellikle hazır gıdalar, ancak karaciğer tarafından işlenebilir ve çok fazla şeker tüketirseniz, karaciğer bir süre sonra fazla fruktoz la baş etmez ve yağa dönüştürür. Bu durumun yarattığı aşırı kilo dışında, tip 2 diyabet ve kalp rahatsızlıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına da değiniliyor

 

2 – Ambalajlı İçecekler İçmeyin

 

Bakkallarda gördüğümüz meyve suları ve genellikle "% 100 Doğal" diyenler, halbuki şeker içermektedir. Hepimiz zaten bir kola ve diğer gazlı içeceklerin ne kadar tatlı olduğunu biliyoruz. Buna ek olarak, sporcu içeceği ve enerji içeceği olarak satılan ürünler şeker içerir. Karnınızı eritmek isterseniz, bu içeceklerden uzak durun.

 

Ambalajınız da "O Kalori, Şekersiz, Diyet" diyen ürünlerden içmeyi planlıyorsanız, onlara bir kötü haber vereceğim. Bu tür içecekler genellikle protein, sakarin gibi yapay tatlandırıcılar içerir. Bu yapay tatlandırıcılar 0 kaloriyi içebilir, ancak birçok yan etki vardır. Migren, çarpıntı, depresyon, beyin kanseri, bulantı, kusma, görme bozuklukları bu yan etkilerin sadece birkaçıdır.

 

Bütün bunlara ek olarak, diyet içeceklerinin kilo kaybı üzerindeki etkileri üzerine yapılan araştırmalar, bu içeceklerin düşündüğün aksine bir etkiye sahip olduğunu söylüyor. Örneğin, 3682 yetişkinle yapılan bir araştırmada, haftada 21 kutu diyet eşyası tüketenlerde, bu içecekleri tüketme yenlerden 2 kat daha fazla kilo alma ve obezite görülme oranı tespit edildi.

 

3 – Karbonhidratı Azaltın

 

Kullandığınız gıdalardan tüketilen karbonhidrat miktarını kontrol edebiliyorsanız, kilo vermek çok daha kolaydır. Karbonhidratlar da ki azalmanın yanında, iştahınız da azalır ve daha az kalori elde edersiniz. Bu alandaki araştırmalar, diyet yaparken yağ azaltmak yerine karbonhidratları azaltanlar göre 2-3 kat fazla kilo verdiğini göstermiştir.

 

4 – Daha Çok Besin Lifi Tüketin

 

Bitkisel gıdaların sindirilemez kısımları mide den bağırsaklara geçişi yavaşlatarak vücudun, gıdada bulunan vitaminleri ve mineralleri emmesi için zaman yaratır. Sindirim süreci yavaşlarken, yedikten sonra doyma hissi daha uzun sürecek, iştahınız azalacak ve yemekler arasında bir şeyler yemek zorunda kalmayacaksınız.

 

Bir çalışmaya göre, 1 gün içinde 14 gram besleyici (3 orta boy kabuklu elma) alarak diyet olmadan 4 ayda 2 kilo verebilirsiniz. Bence diyet yapmadan yılda 6 kilo vermek çok iyi bir durumdur.

 

5 – Daha Çok Hareket Edin

 

Sadece karın bölgesini hedef alan egzersizler yerine, vücut boyunca kasları çalışan egzersizleri seçin. Mekik çekildiğinde karın yağını eritemediği, karnında ve diğer bölgelerde bulunan yağların eşit şekilde yakıldığını ve egzersizle bölgesel zayıflama diye bir şey olmadığını unutmayın.

 

Egzersizin kilo kaybı üzerine etkisi üzerine birçok araştırmanın ortak sonucu, "düzenli egzersiz, kilo vermeyi daha kolay ve kalıcı kılmanızı sağlar" . Nabzınızı ne kadar çok tutarsanız, vücudunuz yağ yakıyor ve kalp o kadar kolay eriyor.

 

Elbette her egzersiz programı herkes için uygun olmayabilir. Örneğin kalp rahatsızlığınız varsa, doktorunuz yürüyüş, yüzme egzersizleri gibi hafif ve ılımlı egzersizleri önermektedir. Bir spor salonuna gidecekseniz, orada uzmanlardan sizin için bir egzersiz programı hazırlamasını isteyebilirsiniz.