X
Kırıp Dökmeden Banyonuzu Baştan Aşağı Yenileyin! YaşamAlışveriş RehberiEv 02 Mayıs 2019

Kırıp Dökmeden Banyonuzu Baştan Aşağı Yenileyin!

Eski bir evde oturuyor ve modası geçmiş fayanslarınızdan sıkıldıysanız, ya da hali hazırda zaten beğendiğiniz ama fayans ve seramiklerin zaman geçtikçe sararması, renklerinin solması ve aralarındaki harç malzemesi olan derzlerin kirlenmesi ile içinizi karartan banyolarınız ve mutfaklarınızı kırıp dökmeden yenilemek mümkün. Nasıl mı? Cevabı yazımızda!

Fayansları eski olan bir mutfak ya da banyoda bir yenileme sürecine karar vermek ne yazık ki hem maddi hem de manevi açıdan oldukça yorucu ve masraflı bir süreç. Banyo ve mutfaklar, ev içinde yapısal özelliklerinin değiştirilmesi en zor mekanlardır çünkü dolapların çıkarılması, fayansların tamamen kırılması kaldırılması ve yeni fayansların yerleştirilmesi, dolapların tekrar takılması vs derken oldukça yorucu ve bir o kadar da uzun süren, dolayısıyla da ekonomiyi zorlayan işlemler.

Ama bugün artık kırıp dökmeden banyo ve mutfaklarımızdaki fayans ve seramikleri yenilemek mümkün, üstelik oldukça ekonomik bir bütçe ile ve kendi emeğimizle. Eskiden fayansları boyamak mümkün değildi çünkü fayans yüzeylere uygun, çabuk kuruyan, suyla temas ettiğinde dağılmayan ve uzun ömürlü boyalar yoktu. Olanlar da sadece profesyoneller tarafından atölyelerde kullanılabilen kimyasal ve amatör kullanıma uygun olmayan boya türleriydi. Bugün ise boya üretim teknolojilerinin gelişmesi ile fayanslarınızı kendiniz boyayabilir, hatta fayans yüzeylerine istediğiniz desenleri bile ekleyebilirsiniz.

Fayans boyama imkanı yalnızca kırıp dökmekle uğraşmak istemeyen ev sahipleri için değil, oturdukları evdeki kozmetik değişimlerin masraflarını ödemek istemeyen kiracılar ve evlerini kiraya vermeden önce en ekonomik şekilde yenilemek isteyen ev sahipleri için de oldukça avantajlı.

 

Peki fayans boyama işlemi nasıl uygulanır? Aşağıdaki adımları izleyerek bu pratik değişim için hemen kolları sıvıyoruz.

 

1-Renk Seçimi

Önce mutfak ya da banyonuzda gerçekleştireceğiniz değişim için nasıl renk kombinasyonları istediğinize karar vermelisiniz elbette. Fayanslarınızı boyarken işiniz biraz daha kolaylaşsın istiyorsanız mevcut renkten daha koyu bir renk tonu seçmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca tüm fayansları tek renk boyamak zorundaymışsınız gibi düşünmeyin. Çift renkli kombinasyonlar banyolara da mutfaklara da çok yakışıyor. Ayrıca isterseniz boya için üretilen duvar ya da fayans üzerinde desen oluşturulmasını kolaylaştıran çıkartma motif kalıplarını kullanarak şık desenli fayans modelleri de elde edebilirsiniz. Nasıl bir model istediğinize karar veremiyorsanız sayfalarımızdaki profesyonel mutfak veya boya tasarımcıları tarafından dizayn edilmiş örnek banyo ve mutfaklara göz gezdirerek onlardan ilham alabilirsiniz.

 

2-Boya Malzemeleri

Bu konuda en çok sorulan sorulardan biri de hangi tür boya satın alınması gerektiği. Eğer uzun ömürlü, kolay yıpranmayan, uygulaması kolay ve suya dayanıklı bir geri dönüşüm istiyorsanız 2 seçeneğiniz var: Biri oldukça farklı yüzeyler için üretilmiş olan yeni nesil geri dönüşüm boyaları, bu boyalara multisurface adı veriliyor ve oldukça farklı renkleri bulunuyor. Diğeri ise epoksi boyalar. Epoksi boyalar aslında kimyasal bir reçinedir ve bu yüzden oldukça dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Multisurface boyalar daha kolay uygulanabilir olmaları ve renk ve ton seçenekleri ile avantajlıyken epoksi boya kaplamalar parlak görünümleri, toz ve kir tutmayan yapıları ve suya ve kimyasal müdahalelere dayanıklılıkları ile daha avantajlıdır. Bu iki boyayı da yapı marketlerden, donanımlı nalburlardan ya da internet mağazalarından bulabilirsiniz. Eğer düz renkli ve parlak bir görünüm arıyorsanız ve daha önce boya tecrübeniz varsa epoksi boya kaplama seçeneklerini; ilk defa boya yapacaksınız ve çift renkli ya da desenli uygulamalar düşünüyorsanız multisurface boyaları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Multisurface boyaların aynı zamanda sprey haline satılanlarını da bulabilirsiniz. Eğer fayans üzerine farklı tonda bir desen yapmak istiyorsanız ana rengin dışında sprey halindeki boyalardan da satın alabilirsiniz.

 

3. Temizlik ve yüzeyleri boyaya hazırlama

En önemli aşamalardan biri fayansların temizlenmesidir. Boyanacak yüzeyler tamamen temizlenmeli, kesinlikle hiç toz ya da pürüz yaratacak herhangi bir madde kalmamalı ve en önemlisi de yüzey tamamen kuru olmalıdır.

 

4-Boyama İşlemi

Rulo fırçalar fayans boyama uygulamaları için en pratik ve kolay seçenektir. Rulo fırça ile boyayacağınız fayansların yüzeylerinin ilk katını boyadıktan sonra kurumasını beklemelisiniz. Tamamen kurumuş olması için ikinci katın bir sonraki gün yapılması öneriliyor. İkinci kat uygulamasını da ikinci gün yaptıktan ve kuruduktan sonra banyo ya da mutfağınızın fayansları kullanıma hazır hale gelecektir. İşte bu kadar basit! Tabi eğer koyu renkli bir fayansı açık renklerle kapatıyorsanız üçüncü kata ihtiyaç duyabilirsiniz. Boyama işlemi sonucunda ortaya çıkan görünüme bakarak o anda karar verebilirsiniz.

İhtiyaç duyacağınız boya miktarı satın almaya karar verdiğiniz boyanın üzerinde ayrıntılı olarak yazar. Her boyanın farklı yoğunluğu için bu konuda peşinen bir şey söylemek mümkün değil ancak genellikle 1,5 litrelik şişelerdeki boyalar 3 metrekarelik bir alanı boyamaya yetiyor.

 

5-Desen Oluşturma İşlemi

Eğer fayanslarınız üzerinde desen oluşturmak istiyorsanız bunun da artık çok basit olduğunu söylemeliyiz. Yine büyük yapı marketlerde ya da boyaları satın aldığınız internet mağazalarında pek çok farklı motifli çıkartmalar bulabiliyorsunuz. Bu çıkartmalar farklı fayans ve duvarlar için farklı boyutlarda üretiliyorlar. Fayans boyutunuz ile uyumlu olan, stencil adı da verilen çıkartma kalıplarından satın alıp ana rengini boyamış olduğunuz kuru fayansın üzerine yapıştırıyorsunuz ve ister yine rulo fırçalarla, isterseniz de sprey boya ile boyayarak çıkartmayı fayanstan çıkarıyorsunuz ve şahane desenlere sahip fayanslara sahip oluyorsunuz.

 

6-Vernikleme İşlemi

Bu zorunlu bir işlem değil ama eğer fayanslarınızın daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmasını istiyorsanız yine satın aldığınız boya ile uyumlu olan vernik seçenekleri ile son kat olarak vernik atabilirsiniz. Özellikle banyo zeminindeki karoları boyuyorsanız daha çok trafik alan bir yüzey olduğu için vernik ile boyayı daha sağlam bir şekilde sabitlemek mantıklı bir karar olabilir.