X
Kültür ve Sanat; 2019 İstanbul Sergi Takvimi! Kültür-Sanat 05 Mayıs 2019

Kültür ve Sanat; 2019 İstanbul Sergi Takvimi!

İstanbul’da sergi gezmenin keyfi ve zevki bir başka oluyor. Üstelik bahar gelmiş, havalar da güzelleşmişken, değerli okurlarımız için, 2019 yılında nerede hangi sergi var paylaşıyoruz.

 

Ara Güler – Aphrodisias Sergisi, Ara Güler Müzesi | 04 Mart 2019 Pazartesi ~ 31 Ağustos 2019 Cumartesi

Ara Güler’in çok yönlü sanatçı kimliğini ve ilham veren yaşamını gelecek nesillere aktarmak amacıyla kurulan Ara Güler Müzesi’nin ikinci sergisinde sanatçının arşivinden Geyre Köyü ve Aphrodisias Arkeolojik Alanı’na ait ve aralarında orijinal karanlık oda baskılarının da bulunduğu fotoğraflar, uluslararası yayın ve ajanslarla yazışmaları, gezi notları ve kendi hazırlamış olduğu Aphrodisias kitap maketinin de bulunduğu bir seçki ilk kez sergileniyor.

Doğuş Grubu’nun kültür ve sanat alanında gerçekleştirdiği en büyük projelerinden biri olan ve 2016 yılında Ara Güler’le yaptığı işbirliği sonucu kurulan Ara Güler Müzesi, usta sanatçının arşivinde çok önemli bir yere sahip olan Aphrodisias’ın fotoğraf ve belgelerini gün yüzüne çıkarıyor. Türkiye’nin uluslararası standartlara sahip ilk fotoğraf sanatçısı müzesi olma özelliğini de taşıyan Ara Güler Müzesi’nin yeni sergisi “Aphrodisias”, kapılarını sanatseverlere açtı.

‘Aphrodisias’ sergisinin ana gövdesini, Ara Güler tarafından fotoğraflanan, bugün Aphrodisias Arkeolojik Alanı olarak tescilli ve UNESCO Dünya Miras Liste’sine girmiş olan Geyre Köyü ve civarında çekmiş olduğu fotoğraflar oluşturuyor. Sergide ayrıca, Ara Güler’in Aphrodisias ile ilgili orijinal karanlık oda baskıları, fotoğraflarla ilgili uluslararası süreli yayınlar ve ajanslarla yazışmaları, bu yayınların baskılarıyla birlikte Ara Güler’in Aphrodisias Çığlığı adlı kitabının hazırlık sürecindeki çalışmalarına dair ipuçları, notlar ve kitap maketi de sergilenen eserler arasında yer alıyor.

Aphrodisias Sergisi, İstanbul bomontiada’daki Ara Güler Müzesi’nde Eylül 2019’a kadar ücretsiz gezilebilecek. Sergiye özel Ara Güler Müzesi tarafından hazırlanan ‘Aphrodisias’ kitabı da müzenin ilk yayını olan ‘Islık Çalan Adam’ ile birlikte Ara Güler Müzesi içerisinde bulunan mağazadan temin edilebilir.

Adres: Merkez Mahallesi, Birahane Sk. No:1 Şişli İstanbul

Web: http://aragulermuzesi.com/

 

Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri Sergisi, Uniq Gallery | 15 Şubat 2019 Cuma ~ 15 Haziran 2019 Cumartesi

Zamanı aşan fikirleri, bakış açısı ve felsefesiyle modern mekaniğin babası kabul edilen; Artuklu Sarayı'nın 26 yıl başmühendisliğini yapan, Anadolu’nun en büyük mucidi Cezeri'nin olağanüstü makineleri, 15 yıllık titiz bir çalışmayla 800 yıl aradan sonra yeniden canlanıyor! Orta Çağ'ın en büyük dâhisi kabul edilen Cezeri’nin, 15 Şubat'ta UNIQ Expo'da ziyaretçilerin karşısına çıkacak makineleriyle geçmiş, bugün ve gelecek arasında sıra dışı bir yolculuğa hazır olun.

Dünyanın ilk insansı robotları, şifresi Enigma’dan bile güçlü kilitler, bugün hâlâ kullandığımız 4 zamanlı dişli mekanizmalar, zamanı hassas şekilde ölçen saatler ve krank mili... Mühendisliği sanatla, bilimi hayatla buluşturan Cezeri’den öğreneceğimiz pek çok şey var.

Merkezine Cezeri’yi yerleştirerek mekanik tarihinin görkemli hikayesini ilham verici bir şekilde sunacak “Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri Sergisi”, 15 Şubat'ta UNIQ Expo'da kapılarını açıyor. 15 yıl boyunca üzerinde büyük bir titizlikle çalışılan Cezeri’nin kendi kitabı Kitab-ül Hiyel'indeki tarife uygun ve çalışır vaziyette üretilen makinalarını karşımıza çıkaracak sergi, adeta bir bilim tarihi arkeolojisi sayılabilecek yapısıyla dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor. 1500 m2’lik alanda, içerisinde boyutları 4 metreyi bulan dev makinelerle birlikte 66 farklı alete, makineye ve çeşitli düzeneklere yer veren sergi, 7'den 77'ye herkese ilham kaynağı olmaya hazır.

“Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri Sergisi”nde Cezeri’nin olağanüstü makineleri ve Türk-İslam sanatının estetik ve tarihi unsurları dışında; Antik Çin, Mısır, Yunan ve çağdaş Batı medeniyetlerinin bilim adamları da mekanik tarihinden çeşitli örneklerle karşımıza çıkacak.

Bilimden sanata, tarihten mekaniğe ait birçok etkileşimli öğe ile ziyaretçileri bilgilendirerek sıra dışı bir sergi deneyimi sunacak “Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri Sergisi” 15 Haziran'a kadar devam edecek.

Adres: Huzur Mah. Maslak Ayazağa Cad. Ayazağa Cendere Yolu No: 4 Sarıyer İstanbul

 

Kütleyi Çağırmak, Art On | 26 Nisan – 30 Mayıs 2019

Burcu Erden‘in Art On‘daki ilk solo sergisinde leke ve soyutlamaya ilişkin araştırmalarla figür anlayışını dönüştürdüğü işlerini göreceğiz. Gölgeler, boşluklar, tanımlanmamışlık, konumlandırılmamışlık ve zamansızlık bu heykelleri tasvir etmek için en doğru sözcükler belki de… Art On‘un üç katına yayılan sergideki yabani ve gergin enerjiyi bir an önce hissetmelisiniz.

Art On Adres: Meşrutiyet Cad. Oteller Sok. Hanif Binası No:1A Tepebaşı, Beyoğlu / İstanbul

 

Bilge Koleksiyonu Sergisi, Galeri Feriye | 19 Nisan – 12 Mayıs 2019

İstanbul’da yepyeni, oldukça geniş ve sizi çağdaş sanatla buluşturmaya hazır bir sanat alanı var! Yenilenen Feriye Sarayı’nın önemli parçalarından biri olan Galeri Feriye, Ortaköy’deki Boğaz manzaralı ve tarihi atmosferinde kapılarını açtı. Mekan, bu sıralar Türkiye’nin en kapsamlı aile koleksiyonlarından biri olan Bilge Koleksiyonu‘ndan kuşaklararası bir seçkiye yer veriyor. Sergide Türkiye’nin modern ve çağdaş sanatında iz bırakmış 40’a yakın sanatçının 80’i aşkın eseri yer alıyor. Bedri Rahmi Eyüboğlu’ndan Fahrelnissa Zeid‘e, Gülsün Karamustafa‘dan Mehmet Güleryüz‘e birçok sanatçının geçtiğimiz yüzyılda iz bırakmış işlerini bu sergide keşfedebilir, bu sergiyi aynı zamanda yenilenen Feriye’yi keşfetmek ve Ortaköy’e uğramak için bir bahane olarak kullanabilirsiniz.

Galeri Feriye Adres: Çırağan Cad. No:44 Ortaköy, Beşiktaş / İstanbul

 

İnsanın Yeni Gündemi | 13 Nisan – 25 Mayıs 2019

Akbank Sanat‘taki İnsanın Yeni Gündemi başlıklı serginin konusu gelecek, geleceğimiz. İnsanın olası geleceğinin tasarımı üzerine spekülasyonlara yer veriyor ve insanlığın bundan sonra ne için çabalayacağı, teknolojinin kültürel, ekonomik ve ekolojik değişim açısından nasıl faydaları olabileceği, yeni teknolojilerin fiziksel ve psikolojik etkileriyle nasıl baş edilebileceği gibi sorulara cevap arıyor. Sanatsal ve bilimsel araştırmalar ve spekülasyonların iç içe geçtiği bu sergi sizi geleceğimize dair düşünmeye, kafa yormaya iteceği kesin. İşlerini ve araştırmalarını göreceğiniz isimler arasında Alex Verhaest, Gaëtan Robillard, Larissa Sansour, Lawrence Lek, Marshmallow Laser Feast, Refik Anadol ve teamLab var.

Akbank Sanat Adres: İstiklal Cad. No:8, Beyoğlu / İstanbul

 

Mürekkepten, Pera Müzesi | 11 Nisan – 28 Temmuz 2019

Çin sanatı porselenden tekstile birçok farklı medyumda harikalar yaratan bir geleneğe ve tarihe sahip. Çağdaş sanatçılar da bu gelenek ve tarihten mümkün olduğunca beslenerek ve bunlardan aldıkları ilhamı güncel olayları yorumlamak için kullanarak sanatsal üretimlerine devam ediyor ve kendilerine, işlerine hayran bırakıyorlar. Pera Müzesi‘nin Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar başlıklı sergisi de, mürekkep resim geleneğinden beslenen 13 çağdaş sanatçının eserlerinden oluşuyor. Sergideki işler kağıt, fırça ve mürekkebin kullanımından öte, mürekkebin kültürel ruhunu taşıyor. Xu Bing, Jian-Jun Zhang ve Zhou Fan gibi sanatçıların siyah-beyaz ya da renkli mürekkep eserlerini göreceğimiz sergi, geçtiğimiz aylarda Ai Weiwei’yle buluşmamızın ardından Çin kültürünü biraz daha keşfetmek için iyi bir fırsat.

Bu arada, Pera Müzesi’ni Cuma günleri 18.00-22.00 arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz!

Pera Müzesi Adres: Meşrutiyet Cad. No:65 Tepebaşı, Beyoğlu / İstanbul

 

Printed’19: Multiple Choice | 11 Nisan – 1 Haziran 2019

İstanbul’un çağdaş sanat dünyasında, 2014’ten bu yana her ilkbahar gelenekselleşen bir sergi sürüyor: Mixer‘in Printed serisi… Bu seriyi sevmemizin ve heyecanla takip etmemizin en büyük nedeni, her yıl farklı baskı tekniklerini bir arada sunuyor ve bizi sevdiğimiz sanatçılarla buluştururken yeni isimler keşfetmemizi de sağlıyor olması. Printed, bu yıl Marcus Graf küratörlüğünde, Multiple Choice altbaşlığıyla gerçekleşiyor. İpek baskıdan fotoğrafa, deneysel baskı tekniklerinden 3 boyutlu baskıya farklı tekniklerin yer aldığı seçkide Türkiye’den 30’u aşkın sanatçının işlerini göreceğiz.

Mixer Adres: Mumhane Cad. No:46-50 Kat:0 & -1, Karaköy, Beyoğlu / İstanbul

 

Mihri, SALT Galata | 7 Mart – 9 Haziran 2019

Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde, kadınlara mahsus bir güzel sanatlar okulu olduğundan haberiniz var mıydı? İnas Sanayi-i Nefise Mektebi‘nin kuruluşunu sağlayan Mihri, Osmanlı’nın ilk kadın ressamı olarak biliniyor. Yaşamına dair birçok detay bilinmezliğini korusa da geride birçok portre bırakan Mihri, Franklin Roosevelt’ten Thomas Edison’a birçok önemli kişinin portresine imza atmış; hatta günümüze ulaşmamış eserleri arasında Mustafa Kemal Atatürk’ün portresi de varmış. Kadınların eğitim alma hakkı için gösterdiği çabadan, saray ressamı Fausto Zonaro’dan aldığı eğitimin izlerine birçok özelliğiyle hem toplumsal hem de sanatsal anlamda önemli bir ressam olarak hatırlanıyor Mihri. Sanatçının portrelerinin bazıları, hayatına dair belgeler ve dönemin kültür ortamı ve İnas Sanayi-i Nefise öğrencilerinin üzerinden sanatçıların modernleşme sürecindeki rolüne dair detaylar, 9 Haziran’a kadar SALT Galata‘da sizi bekliyor.

SALT Galata Adres: Bankalar Cad. No:11 Karaköy, Beyoğlu / İstanbul
 

İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar, İstanbul Modern | 22 Şubat – 7 Temmuz 2019

İstanbul Modern, Asmalımescit’teki geçici mekanındaki ilk yılını devirmek üzere. Müzenin buradaki ikinci büyük süreli sergisi, İplikten Çözülenler başlığını taşıyor ve yapıtlarında bir sanatsal ifade aracı olarak tekstil malzemelerini kullanan, sanatsal pratiğinde tekstilden beselenen 25 çağdaş sanatçının işlerine yer veriyor. Aralarında Burhan Doğançay, Gülsün Karamustafa, Hussein Chalayan, Heide Hinrichs ve Zille Homma Hamid gibi Türkiye’den ve dünyadan birçok sanatçının dokumadan nakışa, tekstille ilişkili teknikleri ve tekstil malzemelerini kullanarak ortaya çıkardıkları işleri görebileceğiniz sergide iki de özel bölüm bulacaksınız: Bunlardan biri, Türkiye’de resim ve geleneksel tekstil sanatları arasında bir sentez oluşturan çok yönlü ve çok önemli sanatçı Bedri Rahmi Eyüboğlu‘nun işlerinden oluşuyor. Diğeri ise 2019’da 100. yılını kutlayan Bauhaus okulunun dokuma atölyelerine adanan bir yerleştirmenin yer aldığı bölüm.

İstanbul Modern’i her Perşembe ücretsiz ziyaret edebileceğinizi unutmayın!

İstanbul Modern Adres: Asmalımescit Mah. Meşrutiyet Cad. No:99, Beyoğlu / İstanbu