X
Kültür ve Sanat; 2019 Yaz İstanbul Sergi Takvimi Kültür-SanatNerede Bulurum 13 Haziran 2019

Kültür ve Sanat; 2019 Yaz İstanbul Sergi Takvimi

Çoğu kişi yaz sezonunun gelmesiyle birlikte Ege ve Akdeniz’e doğru rotasını belirledi. Şehirdekiler için ise İstanbul, bizi kültür ve sanatla buluşturmayı unutmadı. Bir Pazar kahvaltınızın ardından sanat galerileri ya da müze ziyaretleriniz için, yaz sezonunda İstanbul Sergi Takvimi yazımızın devamında!

 

 

İSTANBUL SERGİ TAKVİMİ

 

Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey, Sakıp Sabancı Müzesi | 5 Haziran

Sanat tarihimiz açısından, hem sanatçı hem de müzeci kimliğiyle büyük önem taşıyan Osman Hamdi Bey‘in Sakıp Sabancı Müzesi Koleksiyonu‘nda yer alan eserleri, müzenin yeni serginin ana kahramanı. Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey sergisi, iki yıllık bir projenin bulgularını ve sonuçlarını interaktif bir şekilde izleyiciye sunuyor. Osman Hamdi Bey tablolarının bilimsel analizlerinin nasıl yapıldığı, restorasyonlarının nasıl gerçekleştirdiğine dair detaylar oldukça etkileyici bir şekilde sunuluyor. Bu sergi sayesinde hem Osman Hamdi Bey‘in önemli eserleriyle buluşacak hem de sanat eserleri restorasyonu açısından önem taşıyan x-ışını görüntüleme, pigment analizi, tuval bezi analizi gibi tekniklere dair ilginç bilgiler öğreneceksiniz.

Sakıp Sabancı Müzesi’nin Çarşamba günleri ücretsiz ziyaret edebileceğinizi unutmayın!

Sakıp Sabancı Müzesi Adres: Sakıp Sabancı Cad. No:42 Emirgan, Sarıyer / İstanbul

 

Nâzım’a Yolculuk, İş Sanat Kibele Galerisi | 2 Mayıs – 22 Haziran 2019

Şiir sever misiniz? Cevabınız evetse ve belgesel sergilere özel bir ilgi duyuyorsanız bu ara yolunuzu mutlaka İş Sanat’a düşürün. Edebiyatımızın en büyük şairlerinden Nâzım Hikmet‘in 63 yıllık yaşamı, İş Sanat‘ın Nâzım’a Yolculuk başlıklı sergisinde şairin yazdığı ve ona yazılan birçok mektubun yanı sıra, fotoğraflar, belgeler ve yayınlar aracılığıyla karşınızda olacak. Mektuplarda ve belgelerde Yahya Kemal’den Sedat Simavi’ye, Kemal Tahir’den Orhan Kemal’e birçok tanıdık imzaya rastalyacaksınız.

İş Sanat Kibele Galerisi Adres: İş Kuleleri, Levent / İstanbul

 

 

Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi, Akbank Sanat | 28 Haziran – 31 Temmuz 2019

Akbank Sanat‘ın çağdaş sanata en büyük katkılarından biri kuşkusuz ki 37 yıldır sürdürdüğü, genç sanatçılara destek olmaya ve görünürlük sağlamaya yönelik Günümüz Sanatçıları Ödülü ve Sergisi. Jürinin değerlendirmeleri sonucunda sergilenmek üzere bu yıl 21 sanatçının eseri seçilmiş ve tüm bu işler, 28 Haziran – 31 Temmuz tarihleri arasında, Prof. Melih Görgün küratörlüğündeki sergide olacak.

Akbank Sanat Adres: İstiklal Cad. No:8, Beyoğlu / İstanbul

 

 

Aslına Sadık Kalınmıştır, SALT Beyoğlu | 22 Mayıs – 18 Ağustos 2019

Sizce nesnelerin birer hayat hikâyesi var mıdır? SALT’ın yeni sergisi Aslına Sadık Kalınmıştır, bu sorudan yola çıkıyor. Sergi, tarihi, arkeolojik ya da yakın tarihe ait nesneler, eserler ya da abidelerin birer sanat işine dönüşerek günümüzle ve birbirleriyle bağ kurduğu, iki özel koleksiyondan seçilmiş on beş eserden oluşuyor. Nancy Atakan, Kader Attia, Handan Börütçene, Cansu Çakar, Aslı Çavuşoğlu, Mark Dion, Haris Epaminonda, Iman Issa, Şaure Prouvost, Pak Sheung Chuen ve Dilek Winchester’ın işlerini görebileceğiniz sergi, nesnelerin sanat üretimi ve izleyici etkileşimiyle ortaya çıkan yeni anlamlarına da bir bakış atıyor.

SALT Beyoğlu Adres: İstiklal Cad. No:136 Beyoğlu / İstanbul

 

 

Bir Gözüm Ben, Mekanik Bir Göz, Zilberman Gallery | 14 Mayıs – 5 Temmuz 2019

Zilberman Gallery‘nin yeni sergisinin konusu kameralar… Sanatçıların kamerayı fotoğraf ya da video çekmek için bir araç olarak kullandığı gibi konunun ta kendisi olarak da kullanabildiği durumlardan yola çıkan Bir Gözüm Ben, Mekanik Bir Göz başlıklı sergide Janet Bonetto‘nun suyu taklit edercesine süzülen kamerasından Burçak Bingöl‘ün Follower serisi için süslediği Mobese kameralarına kadar, 9 sanatçıdan işler göreceksiniz.

Zilberman Gallery Adres: İstiklal Cad. No:163/10 Mısır Apt. K.3, Beyoğlu / İstanbul

 

 

Mürekkepten, Pera Müzesi | 11 Nisan – 28 Temmuz 2019

Çin sanatı porselenden tekstile birçok farklı medyumda harikalar yaratan bir geleneğe ve tarihe sahip. Çağdaş sanatçılar da bu gelenek ve tarihten mümkün olduğunca beslenerek ve bunlardan aldıkları ilhamı güncel olayları yorumlamak için kullanarak sanatsal üretimlerine devam ediyor ve kendilerine, işlerine hayran bırakıyorlar. Pera Müzesi‘nin Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar başlıklı sergisi de, mürekkep resim geleneğinden beslenen 13 çağdaş sanatçının eserlerinden oluşuyor. Sergideki işler kağıt, fırça ve mürekkebin kullanımından öte, mürekkebin kültürel ruhunu taşıyor. Xu Bing, Jian-Jun Zhang ve Zhou Fan gibi sanatçıların siyah-beyaz ya da renkli mürekkep eserlerini göreceğimiz sergi, geçtiğimiz aylarda Ai Weiwei’yle buluşmamızın ardından Çin kültürünü biraz daha keşfetmek için iyi bir fırsat.

Bu arada, Pera Müzesi’ni Cuma günleri 18.00-22.00 arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz!

Pera Müzesi Adres: Meşrutiyet Cad. No:65 Tepebaşı, Beyoğlu / İstanbul

 

 

İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar, İstanbul Modern | 22 Şubat – 7 Temmuz 2019

İstanbul Modern, Asmalımescit’teki geçici mekanındaki ilk yılını devirmek üzere. Müzenin buradaki ikinci büyük süreli sergisi, İplikten Çözülenler başlığını taşıyor ve yapıtlarında bir sanatsal ifade aracı olarak tekstil malzemelerini kullanan, sanatsal pratiğinde tekstilden beselenen 25 çağdaş sanatçının işlerine yer veriyor. Aralarında Burhan Doğançay, Gülsün Karamustafa, Hussein Chalayan, Heide Hinrichs ve Zille Homma Hamid gibi Türkiye’den ve dünyadan birçok sanatçının dokumadan nakışa, tekstille ilişkili teknikleri ve tekstil malzemelerini kullanarak ortaya çıkardıkları işleri görebileceğiniz sergide iki de özel bölüm bulacaksınız: Bunlardan biri, Türkiye’de resim ve geleneksel tekstil sanatları arasında bir sentez oluşturan çok yönlü ve çok önemli sanatçı Bedri Rahmi Eyüboğlu‘nun işlerinden oluşuyor. Diğeri ise 2019’da 100. yılını kutlayan Bauhaus okulunun dokuma atölyelerine adanan bir yerleştirmenin yer aldığı bölüm.

İstanbul Modern’i her Perşembe ücretsiz ziyaret edebileceğinizi unutmayın!

İstanbul Modern Adres: Asmalımescit Mah. Meşrutiyet Cad. No:99, Beyoğlu / İstanbul