X
Microblading İşlemi ve Pudralama(Gölgeleme) Tekniği nedir? Güzellik ÖnerileriMakyaj 14 Aralık 2017

Microblading İşlemi ve Pudralama(Gölgeleme) Tekniği nedir?

Microblading: Özel olarak tasarlanmış microblading kalemi ve tek kullanımlık iğneler ile deri altına doğal mineral ve bitkisel pigmentlerden oluşan boyanın uygulanması işlemidir.Kökeni çok eskilere dayanır.Japon dövme uzmanlarının keşfidir.İnce ve kusursuz doğal kaş kılına eş çizgi çizme arayışları sonucunda bulunmuştur. Mikro pigmentasyonda kullanılan pigmentler, boya maddeleri, zamanla hücrelerin fizyolojik fonksiyonu olan FAGOSİTOZ ile yok olurlar. Hücre, pigmenti içerisine alır, parçalar ve yok eder. Mikro Pigmentasyon 2-5 senede yok olur, ancak yinede bu durum cilt tipi ile bağlıdır, bazı ciltlerde pigmentler tamamıyla yok olmaz hafif belli belirsiz kalabilir. Kullanılan boyalar organik olduğundan insan sağılığı için herhangi bir tehdit söz konusu değildir.

Microblading kalemi,Asıl işlevi iğneyi sıkı olarak tutmak ve kolay kullanımını sağlamaktır.

Microblading iğnesi, ince ve kusursuz çizgi çizmek için özel olarak tasarlanmıştır. Çeşitli numaralarda üretilir. Steril ve kişiye özel olmasına dikkat edilmeli.

Microblading Boyası, Doğal mineral ve bitkisel pigmentler içeren boyalar tercih edilir.Genelde uygulandıkları çizgi hattında kalırlar,etrafa yayılmazlar.Kanamayı önleme özelliği vardır.Vücut tarafından 1-1,5 yılda tamamen yok edilirler.Sağlık bakalığı onaylı ve dermatolojik testlerden geçmiş olmasına dikkat edilmeli.

Micro blading uygulaması,

Mevcut kaş yapısı üzerine, yapılmak istenilen model yüz hatlarına uygun olarak kalem ile çizilir.Olası son durum birlikte değerlendirilir.

Beğenilmesi durmunda;

  • Uygulama alanı antiseptik solüsyonlar ile temizlenir,
  • Lokal anestezik krem sürülür, 20-25 dakika beklenir ve krem alınır,
  • Planlanan sınırlar içerisinde uygulama yapılır.
  • Kaş üzerine sürülen boya 15-20 dakika bekletilir.(Maskeleme)
  • Boya alınır bölgenin kuruma ve kabuklanmasını engelleyecek özel bir krem tabaka halinde sürülür.
  • Bir gün boyunca su değmemeli, sauna ve buhar banyosu yapılmamalı.
  • Devam eden günler içerisinde kaş üzerine tabaka halinde krem sürülmeli.Yaklaşık 4-5 gün içerisinde iyileşme süresi tamamlanır.
  • Uygulamadan 20 gün sonra genel kontrol yapılır,ihtiyaç duyulursa rötuş yapılabilir.

Kalıcık süreside ortalama 1 yıl.

PEKİ PUDRALAMA (GÖLGELEME) TEKNİĞİ NEDİR?

Cildin ince tabakasına yapılan ve sık iğnelemeyle gerçekleştirilen, pigmentlerin derinizin biraz daha üst tabakasında kaldığı gölgelendirme işlemidir. Baktığınızda dolgu tekniği ile benzer özellikler gösterir. Kaşlara yapılan dolgudan farklı olarak daha hafif ve keskin olmayan hatların oluşturulmasında başarılıdır. Gölgeleme tekniğinde hatlar ve renkler buğulu ve fludur. Ayrıca yoğun bir görüntü sağlarken, keskinliği yoktur. Sıkça far kullanmak zorunda olan ya da kullananlar sıklıkla bu yöntemi tercih etmektedir.

Bir tür kalıcı makyaj olan pudralama tekniğinin daha uzun süre kalıcılığı kişinin kullanımına, bakımına ve çevresel faktörlere göre farklılık gösterebilir. Cildin uzun süreli olarak kuru bırakılması, nemlendirilmemesi, cildin çok fazla güneş ışınları ve düzenli ışığa maruz kalması, sigara ve aşırı alkol tüketimi pudralama tekniğinin kalıcılığı üzerinde olumsuz etki yapan etkenlerdir.