X
Mutluluk Vadeden Yiyecekler! YaşamDiyet / BeslenmeYeme / İçme 30 Nisan 2019

Mutluluk Vadeden Yiyecekler!

Gün içerisinde mutsuz, ne kadar uyusanız dahi uykulu ve ruh halinizde depresif hissediyorsanız, bunların yediklerinizde kesinlikle ilgisi var. Peki mutlu olmak için neler yemeliyiz? Devamı yazımızda!

Mutluluk hormonu; yani diğer adı ile serotonin nörotransmitter, sinir hücreleri ile arasındaki iletişimi sağlamakla görevli bir salınımdır. Serotonin salınımı kişide mutlu, enerjik olma gibi bir his uyandırır ve eksikliğinde uyku hali, mutsuz olma ve depresif etkilere sebep olmaktadır.

Serotonin salınımını artırmanın birden fazla yolu olmakla beraber bunlar; egzersiz yapma, gün ışığından yararlanma, masaj yaptırma, stresten uzak kalma ve dengeli beslenmektir. Serotonin, triptofan isimli aminoasitlerden kaynak alır. Eğer triptofan açısından zengin olan besin kaynakları tüketilirse, serotonin salınımı artacaktır.

Triptofan salınımını artırmak için süt peynir, yoğurt, kırmızı et, yumurta tüketimini artırırken, serotonin üretim esnasında kullanılan B vitamini alımını artırmak için ise balı, ceviz, fıstık, keten tohumu, ıspanak, karnabahar ve kurubaklagil tüketimini artırmak gereklidir. Şeker seviyesinin düşmesi, stres durumunu artıracağından serotonin salınımını azaltacaktır. Bu yüzden şeker seviyesini dengede tutacak besinler tüketilmeli ve ara öğünler mutlaka yapılmalıdır.

Mutluluğunuzu artırmak için kahvaltıda mutlaka yumurta peynir ve kepekli ekmek tüketerek başlayabilirsiniz. Öğle yemeğinde et, akşam yemeğinde et ve yanında kurubaklagil, ara öğünlerde ise ceviz, fındık gibi çiğ kuruyemişler tüketebilirsiniz.