X
Regl dönemi ile ilgili doğru bilinen yanlışlar! SağlıkYaşam 27 Mart 2019

Regl dönemi ile ilgili doğru bilinen yanlışlar!

Regl bütün kadınların menopoz dönemine kadar her ay yaşadığı bir döngü. Bazen bizi zorlayan, ağrılı, sancılı, duygu değişimi yaşadığımız bir dönem olsa da, bu döngü sağlıklı olduğumuzun bir göstergesi. Bu süreci iyi tanımak hayatımızı kolaylaştırıyor. Fakat Regl dönemi ile ilgili pek çok kulaktan dolma bilgi bizi yanlış yönlendiriyor. Bugün ki yazımızda Regl Dönemi ile ilgili doğru bildiğimiz yanlışları düzeltiyoruz!

Yanlış: Bu dönemde duş almak ya da ilaç kullanmak zararlıdır. Regl’i keser.
Doğru: Duşun regl miktarına ve süresine etkisi yoktur. Özellikle genital hijyen bu dönemin vazgeçilmezidir. Sakın ihmal etmeyin. Bu dönemde kullanacağınız ağrı kesici bazı ilaçlar adet kanama miktarını azaltsa da zararlı değildir.

Yanlış: Regl döneminin düzensizleşmesi hastalık belirtisidir.
Doğru: Ciddi hastalıklar regl düzensizliğine neden olabileceği gibi uzun yolculuklar, stres, aşırı kilo alıp verme, ilaçlar, mevsim değişimleri de regl düzenini etkileyebilir.

Yanlış: Normal bir regl dönemi en az 5-6 gün sürmelidir.
Doğru: Regl süresi kişiden kişiye değişir. 2 ila 8 günlük periyotlar normal sınırlar içinde kabul edilir.

Yanlış: Ağrılar için sıcak su torbası kullanmanın yararı yoktur.
Doğru: Her ağrıda olduğu gibi bu dönemde de kan dolaşımını bölgesel olarak arttıracak uygulamalar rahatlama sağlayacaktır.

Yanlış: Regl döneminde saç boyatılmaz ve diş dolgusu yapılmaz.
Doğru: Bu dönemde normal günlük yaşantınızdaki aktivitelere devam etmemeniz için hiçbir engel yoktur. Sadece fazla yorucu ve gerilimli aktivitelerden kaçınmalısınız. Ancak özellikle ciddi alerjik hastalığı olanların bu dönemdeki hormonel dalgalanmaların etkisi ile alerji atakları yaşama olasılıkları artar.

Yanlış: Regl döneminde spor yapılmaz.
Doğru: Bu dönemde her tür spor yapılabilir. Hatta fiziksel egzersizler menstrasyon ağrısını azaltıcı etki gösterdiklerinden birçok hekim tarafından özellikle premenstürel sendromu olanlara önerilir. Bu nedenle adet döneminde spor yapmak sakıncalı değildir.

Yanlış: Regl döneminde yüzülmez.
Doğru: Adet dönemlerinde yüzmenin sakıncalı olduğuna dair söylemlerin bilimsel bir dayanağı bulunmamaktadır. Yüzmek ne adetin miktarını azaltır ne de karın ağrısı yapar. Uygun tampon kullanmak hoş olmayan görüntülerin önüne geçecektir.

Yanlış: Regl döneminde tampon kullanmak sağlıksızdır.
Doğru:Tampon kullanımındaki en büyük korku, tamponun adet kanamasını engellemesi olasılığıdır. Ancak, bu korku yersizdir çünkü tamponlar sünger gibidir ve sıvıyı emerler. Tampon dolduğunda, sıvı tamponu geçerek vajinadan dışarı akar. Doğru yerleştirilmiş tampon kanamayı engellemediği gibi sızıntıya da olanak vermez.

Yanlış: Adet dönemi ağrıları psikolojiktir.
Doğru: İlk adetle birlikte başlayan ve her adet döneminde tekrarlayan, kökeninde herhangi bir hastalık olmayan adet sancıları primer dismenore olarak adlandırılır. Bu ağrılar, psikolojik değil; tamamen fizyolojiktir. Rahmin kasılmasına neden olan kimyasal maddeler ağrıya neden olur. Bunların salınımını önleyen ağrı kesiciler, adet ağrısı için çok etkilidir. Adet sancılarının bir kısmı ise adet sancısı öyküsü olmayan kadınlarda altta yatan endometriozise (çikolata kisti) , rahim içi araçlara (spiral) ve buna benzer durumlara bağlı ortaya çıkabilir. En kısa zamanda bir jinekolog muayenesine girmenizde fayda var.

Yanlış: Adet sancıları doğum yaptıktan sonra geçer.
Doğru: Bu bir kural olmasa da bazı kadınlarda gebelik ve lohusalık döneminde oluşan geçici hormonal değişimler sayesinde adet sancıları gebelikten hemen sonraki dönemde azalma gösterebilir.

Yanlış: Regl döneminde hamile kalınmaz.

Doğru: Genel olarak yumurtlama zamanı, beklenen adet tarihinden 14 gün öncedir. Ancak, ender de olsa daha erken yumurtlama olabilmektedir. Bu nedenle, henüz adet kanaması tam bitmemiş olsa da, cinsel ilişki gebelikle sonuçlanabilir. Spermlerin kadın vücudunda 72 saate kadar canlı kalabileceği göz önüne alınırsa erken bir yumurtlama gebelik yaratabilir.

Yanlış: Regl dönemi ilişkiye girmek kısırlık yapar. Adet kanı pis kandır.
Doğru: Adet kanaması hakkında hatalı bilgilerden biri de vücuttaki kirli kanın atılması,vücudun toksinlerden arındırılmasını sağladığıdır. Bu bilgiler doğru değildir. Bilinmesi gereken cinsel aktivitenin bazı enfeksiyonlara zemin hazırlayabileceğidir. Bu dönemde kadının hormonal dengesinde bazı ani değişimler olur. Bu da vajinada bulunan yararlı bakterilerin azalmasına ve onların sağladığı asidik ortamın bozulmasına neden olur. Kanın birçok canlı için uygun bir üreme ortamı yaratması ve doğal savunma sisteminin bu dönemde zayıflaması, eğer partnerde bir enfeksiyon varsa bunun yayılma riskini arttırır. Kan akımının sağlanması için rahim ağzındaki kanal bir miktar genişlemiş olduğundan oluşabilecek enfeksiyonlar rahime, tüplere hatta yumurtalıklara kadar yayılabilir ki bu durum nadiren de olsa kısırlık nedeni olabilir. Bu konudaki dini ve kültürel görüşler tercihleri etkilese de tıbbi olarak kondom kullanılarak cinsel birliktelik herhangi bir soruna neden olmaz