X
Seyahat ve Tatil; Bayram Tatilinizi İstanbul'da Değerlendirin! YaşamSeyahat ve Tatil 03 Haziran 2019

Seyahat ve Tatil; Bayram Tatilinizi İstanbul'da Değerlendirin!

Bayram tatilinde henüz plan yapmamış, şehir içinde değerlendirmek isteyen ya da şehir dışından İstanbul’a gelen okurlarımız için, hem ulaşımı kolay hem de sizi şehrin karmaşasından uzaklaştıran, İstanbul’un gidilebilecek en yakın,güzel ve keyifli tatil yerlerini derledik!

ADALAR
İstanbul'un en kolay ulaşımına sahip tatil rotasıdır adalar... Büyükada, Heybeli, Kınalı'dan oluşan adalarda yapılacak, gezilecek çok fazla yer vardır. En önemlisi plajları, denize girmek isteyenlerin ilk aklına gelen plajlar buradadır. İçlerinde en fazla cafe, restaurantın yer aldığı Büyükada tarihi güzelliği ve leziz mekanlarla görülüp gezilmesi gereken yerlerden. Aya Yorgi Manastırı, Con Paşa, İzzet Paşa köşkleri gibi gezip görülecek çok yeri vardır.

ŞİLE
İstanbul'da bulunan Şile, en kısa kaçamak tatilleriniz için en uygun yerlerdendir. Doğal görünümü, denizinin temizliği ile huzurlu bir gün geçirmenin yanında birçok güzelliklerini keşfedebilir, leziz balık restaurantlarında rakı-balık keyfi yapabilirsiniz.

KİLYOS

Buraya gelip İstanbul'dan bir nebze uzaklaşmış gibi hissedebilir, eğlencenin tadına varabilirsiniz. Hem su sporlarından yararlanabilir hem de çeşitli aktivitelere katılıp eğlenebilirsiniz. Hem gençlere hitap eden hem de ailelere hitap eden plajları da mevcuttur. Günübirlik gelmek isteyenler için de birkaç gün kalmak isteyenler için de çok uygun ve güzel bir yer Kilyos.

BEYKOZ

Beykoz'da bulunun Poyrazköy plajı, sakin ve temiz olmasıyla insanı huzurlu hissettiren yerlerden biridir. Şehrin kalabalığından uzaklaşmak isteyenlere de ideal bir ortam sunmaktadır. Piknik yapmak isteyenler için Kule Dibi ve Dere Boyu Piknik Alanı bulunmaktadır.

AĞVA
İki dere arasına kurulu olan şehir Ağva, masmavi bir deniz, ince kumlu bir kumsal, harikulade iki dere, kusursuz bir doğa, tertemiz bir hava, cezbedici bahçeler, lezzetli balıklarla süslü tatil rotalarındandır. İstanbul'a 115 km mesafede bulunan yer, Karadeniz'in incisi konumundadır. Ağva'nın doğal güzelliği kadar plajlarıda oldukça ünlüdür. En iyi plajlara sahip Kilimli Plajı, Kabakoz Plajı, İmrenli plajları olan Ağva'nın birde kütük evleri meşhurdur. Hafta sonu kaçamaklarınızda tavsiyemiz göle sıfır bir kütük evde kalmanız..

POLENEZKÖY
Yazı başka, kışı başka güzel olan Polenezköy'de hem dinlenebilir, hem de ruhunuzu arındırabilirsiniz. Beykoz ilçesine bağlı olan Polenezköy'ün yol mesafesi İstanbul'da şehir içinde yapacağınız kilometreden daha fazlası değil, buraya vardığınızda ise şehrin bu kadar dibinde böyle bir yer olduğuna şaşırabilirsiniz. Polonezköy'e sabahın erken saatleri gidip akşama kadar oyalanabilirsiniz. Nasıl mı? Bir kere çok güzel bir yürüyüş parkuru var. İsterseniz önce doğada bir yürüyüş yapıp daha sonra temiz havada, taze sebze, ekmek, yumurta ile organik bir kahvaltıyla devam edebilir ya da önce güzel bir kahvaltı yapıp daha sonra da yediklerinizi eritmek için yürüyüşe çıkabilirsiniz.

SİLİVRİ

İstanbul'un kalabalığından kurtulup sakin bir yere gitmek isteyenler için de uygun yerlerden biri Silivri. Genelde yazlıkçıların vazgeçilmez yeri olan, sakin ve sessiz bir yer. Günübirlik gitmek isteyenler için de ideal. Hem denizin ve kumun tadını çıkarabilir hem de meşhur köftecilerine uğrayarak lezzetin tadına varabilirsiniz.

FLORYA

İstanbul'un eski plajlarından biri olan Florya Güneş Plajı, gün içinde rahatça gitmelik, denize girmelik ve sonrasında evine gitmelik bir plaj. Yaz sıcağında evde bunalanların serinlemek için kolayca ulaşım sağlayacağı bir yer.

RUMELİ KAVAĞI

Altınkum, Elmaskum, Aile Plajı ve Askeri plajları olan Rumelikavağı'nda masmavi denizin ve kumsalın tadını çıkarabilir, etrafındaki balık ve midye lokantalarında yemek yiyebilirsiniz.

RİVA

Beykoz'a bağlı bir sahil köyü olan Riva, günübirlik bir tatil yapmak isteyenler için de resmen biçilmiş kaftan. Doğayla iç içe olabileceğiniz bu sahil köyüne gitmişken Riva Deresi'nde de balık tutabilirsiniz.

SAPANCA
Gölü ve Maşukiye ilçesi ile ünlü olan şehir Spanca'da demiz havada nefis kahvaltı yapabilir ve bol oksijen alarak yürüyüş keyfi çıkarabilirsiniz. İstanbul'dan uzaklaşmak için ideal günübirlik yer olan Spanca, ikliminden dolayı zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Bitki üretimi de yapılan yerde dilerseniz evinize çiçek satın alabiliyorsunuz. Tarihi eskilere dayanan Sapanca'nın önemli tarihi kalıntıları arasında Rüstem Paşa Camii, Rüstem Paşa Hamamı ve Beşköprü bulunur..

BURSA
Türkiye'nin en kalabalık ve en güzel şehirlerinden biri olan Bursa, Osmanlı Devleti'nin ilk başkenti sayılır. Osmanlı'dan kalma tarihi eserleri ile ünlü şehrin pek çok doğal güzelliği bulunur. İstanbul'a bir vapur kadar uzak olan Bursa'ya kaçamak ya da kültür turu yapabilirsiniz. Bursa'ya adımınızı attığınızda ilk yapmanız gerekenler; Arap Şükrü'de yemek yemek, tarihi çınar ağacının altında kahvaltı yapmak, meşhur Bursa İskender'i yemek, Yeşil Bursayı ziyaret etmek, Mudanya'da tur atmak ve Ulu Camii'yi ziyaret emek. Bursa'yı keşfetmek için bir gün yetmeyeceğini biliyoruz. Onun için sık sık kaçamak yaparak doya doya gezip görebilirsiniz. Özellikle sadece bir gününüzü Uludağ ve Cumalıkızık'a ayırmanızı tavsiye ederiz.