X
Sıklıkla Yaptığımız Giyim Yanlışları ModaAlışveriş RehberiModa trendleriModa SözlüğüSitil Önerileri 25 Şubat 2019

Sıklıkla Yaptığımız Giyim Yanlışları

Yürüyen reklam afişi gibi görünmeyin

Tüketim dünyasındayız. Her şeyin tüketimi hızlıca gerçekleşiyor ve yerine yenisi aranıyor. Giyim söz konusu olunca da trendler sürekli değişiyor. Bu yüzden markaların hayatımızdaki yerini göz ardı edemeyiz. Moda sektörü ve çevremiz bize marka giyimi aşılıyor; bu da bizim tercihlerimize yansıyor. Ancak bu, pahalı ve markalı olanın güzel olacağı anlamına gelmemeli. Ya da baştan aşağı marka isimleriyle süslü kıyafetlerle dolaşılmamalı. Eğer markanın sponsorluğunu almadıysak, reklamını yaparcasına her parçada göze batacak şekilde kullanmak hoş görünmeyecektir.

Sadelik güzeldir

Gösteriş karşıdan göze hoş gelebilir ancak bir süre sonra bayağılaşacaktır. Bu yüzden en güzeli, giyimimizde abartıdan kaçınmak. Eğer abartılı bir parça kullanacaksak geri kalan kısmı sade tutmalıyız. Örneğin “ben buradayım” diyen bir ayakkabı giymek istiyorsak tek renk kalem bir elbise hoş duracaktır.

Aynı zamanda makyaj da kıyafetlerin bütünleyicisidir. Tarzımızın bir parçasıdır, giydiklerimize uyum sağlamalıdır. Kıyafetlerimiz gösterişli ise makyajımız sade olmalıdır.

Uyumsuz renkler sorunu

Önemli olan bütünü güzel göstermek olduğu için renklerin uyumu görsellikte en önemli noktadır. Çünkü karşımızdaki kişide ilk dikkatimizi çeken renkler olacaktır. Kötü bir ilk izlenim olmaması açısından dikkat etmekte fayda var. Cildimizi olduğundan solgun gösterecek renkler kullanmamalıyız. Aynı zamanda birbiriyle uyumsuz renkler vardır. Siyah- kahverengi, lacivert- siyah gibi. Bu ikililer hoş görünmeyeceği için bir arada kullanılmamalıdır.

Tek renk giyinmek elbette tercih edilebilir ama aksesuarlarda farklı renkler kullanmak tarzımıza daha güzel bir hava katacaktır. Eğer tek renk siyah kullanacaksanız da tonların uyuşmasına dikkat edin. Solmuş ve rengi değişmiş siyahlar üzerinizde kötü duracaktır.

Vücut tipine uygun giyinmek

Güzel giyinmek, vücudumuzu iyi tanımakla başlar. Model üzerinde mükemmel duran bir elbise, bize yakışmayabilir, bu sebeple beğenilerimizi kişiselleştirmemiz gerekir.

Öncelikle kıyafetleri denemeden almamamız gerekir. Sonradan pişmanlık da yaşamamış oluruz. Bundan başka, vücudumuzda kusurlu bulduğumuz bölgelere dikkat çekmemeliyiz. Mesela fazla kilolarımız varsa, enine çizgililer büyük desenler kullanmaktan kaçınmamız gerekir. Kısa boylu bayanlar ara boy etek ve elbiselerden alt üst kombinde zıt renklerden kaçınmalıdır. Tek renk ya da aynı rengin farklı tonlarını kullanmak sizi olduğundan daha uzun gösterir.

İşin püf noktası kendimizde en beğendiğimiz noktaya dikkat çekmektir. Dekoltemizi güzel buluyorsak yakası daha açık kıyafetler, bacaklarımızı beğeniyorsak daha çok miniler ve dar pantolonlar, taytlar; belimiz inceyse beli saran giysiler çok daha güzel gösterecek, daha özgüvenle dolaşmayı sağlayacaktır. Aynı zamanda bedenimize uyan kıyafetleri satın almalıyız. Dar ya da bol gelecek kıyafetleri satın almaktan kaçınmamız gerekir.

Aşırı dekolteden uzak durun

Dekoltenin çok fazla kullanılması sizi daha çekici göstermez; hatta dozunda olmaması tam ters görüntüye neden olarak itici durabilir. Dekoltenin ölçülü kullanılması yerinde olacaktır.

İç çamaşırı seçimi

“İç çamaşırı ne de olsa görünmeyecek” düşüncesi doğru değildir. Sonuçta içimize giydiklerimiz yanlış olursa bütün kombin bundan etkilenir. Vücut şeklimizi yanlış gösterebilir, kıyafetlerin üzerinizde kötü durmasına neden olabilir. Örneğin kalem etek giydiğimizde altında belli olmayan bir çamaşır olmalı, açık renk kıyafetlerin altında belli olmayacak desensiz çamaşırlar kullanılmalıdır. Aynı zamanda olduğundan daha sıkı iç çamaşırı giymek rahatsız hissetmemize neden olur.