X
Topuklu Ayakkabı Giyerken Bunlara Dikkat ModaModa 11 Eylül 2017

Topuklu Ayakkabı Giyerken Bunlara Dikkat

Kadınların tartışmasız olmazsa olmaz tutkularından biri ayakkabılar ve tabiki topuklu ayakkabılar. Hemen hemen her kadının ayakkabılara karşı zaafı olduğunu bilmeyen kalmadı. Günümüzde artık birçok kadın çok sayıda ayakkabıyı gardrobunun bir köşesine hatta büyük bir köşesine yerleştirip muhafaza ediyor.

 

Pekçok kadın günlük yaşantısında düz modelleri tercih ederken topuklu ayakkabıdan vazgeçemeyen büyük bir kesim de mevcut. Netice itibariyle topuklu ayakkabının kadını hem daha dik duruşlu hem daha çekici hem daha şık hem de daha kadınsı gösterdiği gerçeği var.

 

Topuklu ayakkabı seçmek, topuklu ayakkabı ile düzgünce yürüyebilmek, topuklu ayakkabı ile rahat edebilmek çok ama çok önemli. Bu yüzden de topuklu ayakkabı giyerken mutlaka ayağınıza en uygun modeli seçmeli ve tabii ki ayak sağlığınızı düşünmelisiniz. Eğer topuklu ayakkabıdan vazgeçemiyorsanız özellikle seçeceğiniz ayakkabıların ayak sağlığınıza uygun olup olmadığına özen göstermelisiniz.

 

Peki vazgeçemediğiniz ve sizi neredeyse mükemmel gösteren topuklu ayakkabılarınızı giyerken nelere dikkat etmelisiniz?

 

1.Adımlar: Atacağınız adımlar çok önemli. Zira yüksek topuklu bir ayakkabı giydiğinizde düztabanlı bir ayakkabı giydiğiniz durumlara nazaran daha küçük, daha minik adımlar atmalısınız. Atmaya çalışacağınız her uzun adım sizi zor durumda bırakacak ve istenmeyen kazalara yol açacaktır.

 

2.Yürüme hızı: Aceleniz olsa da olmasa da ayağınızda topuklu ayakkabılar varsa çok daha yavaş yürümelisiniz.

 

3.Ayakkabı uygunluğu: Ne bir numara büyük ne de bir numara küçük ayakkabı seçmelisiniz. Ayakkabı ayağınızdan çıkacakmış gibi durmamalı ve de ayağınız içinde sıkılmış gibi durmamalıdır.

 

4.Ayakkabı tabanı: Aldığınız ayakkabı ortopedik tabanlı ise ayağınız topuklu ayakkabı içerisinde çok daha rahat edecektir. Böylelikle daha uzun saatler o güzel ve çok sevdiğiniz topuklu ayakkabılarınızla gününüze devam edebilirsiniz.

 

5.Topuk sağlamlığı: Bir an durun ve topuklu ayakkabılarınızdan birinin topuğunun kırıldığını ya da çıktığını düşünün. Gözünüzde canlandırdığınızda durumun ne kadar vahim olduğunu anlamak güç değil. Bu yüzden de satın alırken ve giymeden önce mutlaka ayakkabı topuğunun sağlamlığını kontrol edin. Mümkünse birkaç kere deneme yapın ve topuğu test etmeye çalışın.