X
Yaşlanmanın ve cilt kanserinin baş kurtarıcısı: Güneş kremleri! GüzellikSağlıkGüzellik ÖnerileriCilt BakımıNerede Bulurum 09 Nisan 2019

Yaşlanmanın ve cilt kanserinin baş kurtarıcısı: Güneş kremleri!

Güneş kremleri tartışmasız cildimiz için en yararlı ürünlerin başında geliyor. Herkesin bildiği üzere ozon tabakası delindi. En çok zarar veren UVA-UVB ışınları direkt olarak cildimize nüfus ediyor. Bu ışınlar cilt kanserinden tutun erken yaşlanmaya, cilt lekelerinden gözenek problemlerine kadar daha birçok zararlı etkileriyle başı çekiyor. Peki güneş kremimizi neye göre seçmeliyiz ve nelere dikkat etmeliyiz? Devamı yazımızda!

 

Öncelikle Ultraviyole yani UV’nin ne olduğunu öğrenelim. Çok kafa karıştırmadan açıklamak istersek, UV’nin güneşten gelen bazı ışınlara verilen bir isim olduğunu söyleyebiliriz. UV ışınları üç ayrı kategoriye ayrılıyor. UVA, UVB ve UVC.

UVC

Bu kısaltmayı çok fazla duymuyoruz. Çünkü UVC ışınlarının üzerimizde hiç bir etkisi yok. Aslında en zararlı ışınlar olmasına rağmen tamamı Ozon Tabakası tarafından emiliyor ve bize ulaşamıyor.

UVA

Bize ulaşan güneş ışınlarının yüzde 95’ini oluşturuyor. Bulutlu havalarda dahi UVA ışınlarına maruz kalıyoruz. Sağlığımıza en az tehlikeli ışınlar olan UVA ışınları, cilde daha ağır nüfus ederek dermiş tabakasına katar girebiliyor. Kolajen ve elastini parçalayan UVA ışınları.

UVB

Büyük kısmı Ozon Tabakası tarafından absorve edilse de, bir kısmı yeryüzüne ulaşarak maruz kaldığımız UV ışınlarının yüzde beşini oluşturuyor. İnsanlık için en tehlikeli olan UVB ışınları, erken yaşlanmaya ve cilt kanserine yol açabiliyor. UVB ışınları bulutlardan ve camdan geçemiyor. Fakat ozon tabakasının delindiği bilgisini göz önüne aldığımızda işler iyice sarpa sarıyor.

UVA ve UVB ışınlarından nasıl korunuruz?

UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlayan UV ışın filtreleri, kimyasal ve mineral yapılı içerikler olarak ikiye ayrılıyor. Kimyasal Uv filtreleri deri üzerinde koruyucu tabaka oluşturup, UV ışınları deriye geçmeden ışınları emiyor. Mineral Uv filtreleriyse cilt yüzeyinden Uv ışınlarını yansıtarak, cildi UVA ve UVB ışınlarından koruyor. SPF ve PA değerleriyse UV filtrelerinin koruma gücünü gösteriyor.

Bu bilgiler ile cildimizi korumayı ve güneşe çıkmadan önce spektrumlu güneş koruma ürünlerini ihmal etmemek çok büyük rol oynuyor.

Peki hangi içerik maddeler hangi ışınlara karşı koruma sağlıyor? Aşağıdaki tabloda detaylı olarak görebilirsiniz. Güneş koruma ürünlerinizi seçerken oldukça işinize yarayacak.

UVA ışınlarına karşı koruma sağlayan kimyasal güneş aktifleri

UVB ışınlarına karşı koruma sağlayan kimyasal güneş aktifleri

UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlayan mineral güneş aktifleri

Güneş kremlerinin üzerinde gördüğümüz ‘’PA’’ neyi ifade ediyor?

Açılımı The Protection Grade of UVA olan PA, UVA ışınlarına karşı koruma gücünü ifade eder. Gerçek koruyucu özellikte olan bir güneş koruyucu UV-B ışınlarına koruma sağlarken UV-A ışınlarına karşı da koruma sağlamalıdır. Amerikan Cancer Society‘in yaptığı bir açıklama her güneş koruyucu ürünün UVA ışınlarına karşı koruyucu özellikte olmayabildiği yönündedir. SPF ve PA derecelendirmesine sahip bir ürün, kişinin UV-B ve UV-A ışınlarının zararlarından ne kadar süre korunduğundan ve nasıl bir koruma gücü ile güneş ışınlarının zararları ile savaştığı hakkında bilgilendirme yapan sembollerdir. PA+ olan bir ürün düşük veya orta şiddette UVA maruziyetine karşı 2-4 saat arasında koruma PA++ olan bir ürün orta şiddette UVA maruziyetine karşı 4-8 saat arasında koruma PA+++ olan bir ürün çok güçlü UVA maruziyetine karşı 8 saatin üzerinde güçlü koruma sağlar.

Bu nedenle güneş kreminizi seçerken mutlaka ‘’PA’’ derecesini göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Peki bu kadar güneşten korunurken D vitamini ihtiyacımızı nasıl karşılayacağız?

Yıllar boyu uzmanlar sabah saat 10.00’a kadar güneşlenin, bu saatten saat 17.00’a kadar da güneşten uzak durun dediler. Fakat bu bir aldatmaca. Sabah güneşlendiğimiz zaman vücudumuzun kızarmasının nedeni Ultraviyole A’dır. Ultraviyole A kanserojendir. Yani senelerce bize tehlikeli bir şey yaptırdılar. Vücudumuza D vitamini sentezleyen UVB ışınlarını yararlı bir biçimde vücudumuza alabilmek için güneş ışığının yeryüzüne en dik geldiği açıyı seçerek 15 dakika güneşlenmek gayet yeterli olacaktır.

Güneş ışığının en dik geldiği saatleri bulabilmek için bulunduğunuz yerin koordinatlarıyla rahatlıkla belirleyebileceğiniz web siteleri ve çeşitli uygulamalar mevcut.