X
Yaşlılık Lekeleri Nasıl Çıkar ve Doğal Tedavisi GüzellikGüzellik ÖnerileriCilt Bakımı 15 Kasım 2019

Yaşlılık Lekeleri Nasıl Çıkar ve Doğal Tedavisi

Yaşlılık Lekeleri Nasıl Çıkar ve Doğal Tedavisi

Yaşın ilerlemesiyle birlikte ciltte yer alan melanin pigmentlerinin artmasıyla meydana gelen kırmızı ve kahverengi lekelere yaşlılık lekesi denir. Yaşlılık lekesi tıpta Lentigo adı verilen lekelerdir. Yaşlılık lekesi erkenden kontrol altına alınırsa lekelerin çoğalması durdurulabilir. Peki nasıl? Devamı yazımızda!

Yaşlılık Lekeleri Nasıl Oluşur?

Yaşlılık lekeleri daha çok 45-50 yaş aralığında meydana gelir. Vücutta özellikle güneş ışınlarının maruz kaldığı bölgelerde daha çok oluşabilir. İlerleyen yaşlarda görülse bile bazı durumlarda 30’lu yaşlarda da ortaya çıktığı görülmüştür.

El ve yüz bölgesinde daha belirgin olan bu lekeler tedavi edilmezde zamanla artabilir. Bu yüzden ilk görüldüğü andan itibaren hekim muayenesi ile birlikte tedavi altına alınması gerekir. Lentigoların yaşla bir ilgisi olduğu bilinse de genetik faktörler de rol oynamaktadır. Yani aile üyelerinde yaşlılık lekesi oluşuyorsa diğer bireyler de risk altındadır. Aynı zamanda sürekli solaryum ışınları ile bronzlaşan kimseler de yaşlılık lekesi daha çok görülmektedir. Solaryumun yaydığı ışınlar direkt olarak deriye temas ettiğinden ve ciltte renk değişimi yarattığından hücreler aktifliğini yitirebilir. Yaşlılık lekeleri kişiyi görüntü açısından oldukça rahatsız eder. Bunun yanından her cilt lekesi yaşlılık lekesi ile karıştırılmamalıdır. Çeşitli deri hastalıkları yaşlılık lekeleri ile benzerlik göstermektedir. Bu yüzden uzman bir dermatoloğa gidilip lekelerin tanısı için biyopsi yaptırılması gerekir.

Lekeler Zararlı Mı? Tedavisi Nasıl?

Normal şartlar altında yaşlılık lekelerinin vücuda herhangi bir zararı yoktur. Ancak görüntü açısından cilt güzelliğini bozduğu için bazı yöntemlerle bu lekeler iyileştirilebilir. İşte yaşlılık lekelerinin tedavisinde başvurulabilecek yöntemler; Lazer İle Tedavi Lazer tedavisi bu lekeler için sıklıkla kullanılan yöntemlerden biridir. Lekelerin üzerine lazer ışınları kullanılarak lekeler geçinceye kadar tedaviye devam edilir. Öncelikle leke griye dönüşür daha sonra lekelerin üzeri kahverengi olarak kabuklanmaya başlar. En sonunda kabuklar yavaşça düşer ve normal cilt rengini alır.

Leke Açıcı Kremler

Leke açıcı kremler ile amaç doğal cilt rengine ulaşmaktır. Bu kremler lekelerin olduğu bölgelere düzenli uygulanırsa cilt eski halini alır ve lekeler kaybolmaya başlar. Beyazlatıcı kremlerin içeriğinde bulunan hidrokinon sayesinde lekeler zamanla açılır. Kremin etkisini göstermesi için uzun süre kullanmaya devam etmek gerekir.

Leke Dondurma

Lekeleri dondurma işlemi son zamanlarda ortaya çıkmış bir yöntemdir. Burada yapılan uygulama deride değişen renk pigmentlerinin azotlu sıvı ile parçalanmasıdır. Bu işlem ilk aşamada uygulanabilir lekenin boyutu büyükse bu işlem çok etkili olmayabilir.

Yaşlılık Lekeleri İçin Evde Uygulanabilecek Yöntemler

Hint yağı cilde en iyi gelen yağlardan biri de Hint yağıdır. Yüzyıllardan beri güzelleşmek için kullanılan Hint yağı yaşlılık lekelerinde de oldukça etkilidir. Bir pamuk yardımıyla 2-3 damla Hint yağını lekelerin üzerine sürün. Haftada 2 kez uygulayın. Lekelerin azalmaya başladığını fark edeceksiniz.

Aloe Vera

Aloe Vera bitkisi Afrika kökenli olup artık ev ortamında dahi yetiştirilebilen bir bitkidir. Uzun yeşil yaprağının içindeki yoğun sıvı alınıp lekelere sürülürse lekeler yavaş yavaş iyileşmeye başlar. Aloe veranın içeriğinde yer alan aminoasitler lekeleri parçalayarak cildi sağlıklı görünümüne kavuşturur.

Soğan Suyu ve Sirke Karışımı

Soğan suyu birçok mucize yarattığı gibi lekelere de şifa olmaktadır. 2 yemek kaşığı soğan suyunu 2 yemek kaşığı herhangi bir sirke ile karıştırın. Lekelerin olduğu bölgelere ovalayarak sürün. Etkisini görmek için en az 1 ay devam edin. Sonuçların sevindirici olacağını göreceksiniz.

Sizin evde uyguladığınız farklı yöntemler varsa lütfen bizimle paylaşın!