X
Yemekler Nasıl Pişirilmeli, Nelere Dikkate Etmeli? Yeme / İçme 11 Ocak 2018

Yemekler Nasıl Pişirilmeli, Nelere Dikkate Etmeli?

Eğer doğru beslenmek istiyorsanız yemekler nasıl pişirilmeli? Yemek pişirirken nelere dikkate etmeli? Konularını da bilmenizde fayda vardır. Sağlıklı beslenme, yiyecekler doğru şekilde pişirilmediği sürece mümkün değildir. Yiyecekler yüksek ısıda pişirildiğinde ve ısıtıldığında besin kaybı ortaya çıkar Yiyecekler az yağda pişirilmelidir. Bu sayede yiyeceklerin besin değeri korunmuş ve sağlıklı bir şekilde tüketilmiş olur. Besinlerin, doğru şekilde nasıl pişirildiğini bilmek hem damak zevki hem de sağlık açısından önemlidir.

Başlıca Besinlerin En İyi Pişirilme Yöntemleri Nelerdir?

Aşağıda sebzelerin, baklagillerin, et ve tavuğun nasıl pişirilmesi gerektiği, nelere dikkat edilmesi gerektiğini konularında öneriler ve püf noktalarını bulabilirsiniz.

Sebzeler: Sebze yemekleri çok kısık ateşte pişirilmelidir. Sebzeler soğan ile kavrulduğunda daha lezzetli bir hal alır fakat bu kavurma işlemi yapılmak zorunda değildir. Sebze yemeklerinde bir başka yöntem ise tüm malzemelerin çiğ olarak konulup pişirilmesidir. Çömlek veya döküm tencere kullanılırsa yiyecekler besin değerini kaybetmemiş olur. Aynı zamanda bu tencerelerde pişen yemeklerin daha lezzetli olduğu bilinir. Kızartma yapmak sebzelerin besin değerini düşürür. Bu yöntem yerine sebzeleri fırında pişirmek daha sağlıklıdır. Kızartma yönteminde, yağ trans yağa dönüşür ve kanserojen maddeler içeren bir hal alır.

Baklagiller: Baklagillerin pişirilmeden bir gün önce suya koyulup bekletilmesi gerekir. Baklagiller düdüklü tencere ile pişirilebilir. Pişirme işlemi bu sayede kısa sürse de, besinler yüksek basınçla ve hızlı piştiği için besin kaybı olur.

Et: Et çok iyi pişirilmediği zaman içerisindeki bakteriler sağlığımızın tehdidine yol açabilir. En doğru et pişirme yöntemleri; fırında pişirme, haşlama ve kavurmadır. Et kızartıldığında yahut ızgara yapıldığında içerisinde kanserojen maddeler oluşturur. En sağlıklı yöntem haşlama yöntemidir. Et kolay pişmeyeceğinden öncelikle haşlama işlemi yapılmalıdır. Haşlama işleminde suyun içerisine soğan, patates, havuç, sarımsak, kereviz yaprağı ve defneyaprağı eklendiğinde et suyu daha sağlıklı bir hal alır ve et lezzetlenmiş olur.

Tavuk: Fırında pişirme veya haşlama yöntemleri tavuk için en sağlıklılarıdır. Tavuk salmonella bakterisini barındırdığı için iyi pişmesi gerekir. Aksi takdirde salmonella bakterisi yayar. Tavuğun ızgarada pişirilmesi önerilmez çünkü ızgarada yüksek ısıya maruz kalarak zararlı maddeler oluşturur.