X
Annelerin Kızlarını Regl Hakkında Bilgilendirirken Dikkat Etmesi Gerekenler! SağlıkAnne-Çocuk 10 Mayıs 2019

Annelerin Kızlarını Regl Hakkında Bilgilendirirken Dikkat Etmesi Gerekenler!

Her kadın için ilk regl büyük önem arz eder. Bu bir dönüm noktasıdır ve kızınıza bu doğal süreç hakkında bilgilendirirken dikkat etmeniz gereken bazı şeyleri merak ediyorsanız devamı yazımızda!

Kızınızı en doğru şekilde bilgilendirebilmek adına öncelikle kendiniz doğru bildiğinizden emin olmalısınız. Zira regl hakkında çoğunluğun doğru bildiği yanlışlar var. Bu konu hakkında daha önceden harika bir bilgilendirici yazı hazırlamıştık. İsterseniz önce ona bir göz atabilirsiniz.

https://www.modabilinci.com/makaleler/regl-donemi-ile-ilgili-dogru-bilinen-yan_84.html

Kendimizi en doğru şekilde bilgilendirdik. Şimdi ise hem fiziksel hem de psikolojik anlamda önemli değişimlerin kapısını açan regl süreci hakkında kızınızla her şeyi konuşup bilgilendirmeli ve ona destek olmalısınız. Peki bu süreç hakkında kızınızı nasıl bilgilendirmelisiniz? Sizi aşağıya alalım.

1-İlk regl her kadın için önemli bir dönüm noktasıdır. O yüzden kızınıza regl olmanın korkulacak ya da endişelenilecek bir şey olmadığını, bu doğal süreci biyolojik anlamda ona açıklayarak, genç kızlığa ilk adım anlamına geldiğini söyleyin. Kendi regl anılarını anlatarak onu rahatlatın.

2-Kızınızın size regl hakkında sorular sormasına izin verin. Mesela ilk merak edeceği şey, regl olacağını nasıl anlayacağıdır.

3-Kızınızın doğru pedi bulması için ona yardımcı olun.

4-Kızınız ilk reglini yaşadıktan sonra beraber adet takvimi hazırlayın.

5-Kızınıza regl sancısı ve ağrıları için çözümlerden bahsedin.

6-Kızınızı regl ve hamilelik ilişkisi konusunda bilgilendirin.

7-Kızınızı regl döneminde kendisini dünyaya kapatmasına izin vermeyin.