X
Bohem Tarz Nedir Moda 13 Kasım 2017

Bohem Tarz Nedir

Bohem (Bohemian) tarzı, ortaya çıkış tarihi olarak 1960'lı ve 1970'li yıllara dayanan bir giyim tarzıdır. Dedelerimizin, ninelerimizin gençlik çağlarına denk gelmektedir. Âmâ bu demek değil ki bohem tarzı modası geçmiş bir giyim tercihidir. Hayır. Tam tersi. Asla modası geçmeyecektir bohem tarzının. Çünkü doğası ve yapısı itibariyle zaten özgürlüğü, özgünlüğü temsil etmektedir. Hiç bir şey özgür bir ruhu kısıtlayamaz. Özgür bir ruhu ne moda ne trendler yolundan çeviremez. Bohem tarz çıkış noktası olarak çingenelerden ilham almış olmasa da aslında rahatlığı, anı yaşamayı stil kaygısı taşımamayı temsil etmektedir. Her ne kadar kendine has bir yapısı ve modayı umursamayan bir çizgisi olsa da, günümüzde seçkin parçalarla birlikte kombin olarak kullanılabiliyor.

Bohem Tarzını Benimseyenler

Tıpkı çingeneler gibi gezgin ruhlu ve giyime fazla para harcamamayı tercih eden, gezgin ruhlu insanlar tarafından benimsenen bir tarzdır. Yani düşük bütçelerle tarz sahibi olmak isteyenler bohem ideal seçim. Fakat günümüzde artık çok da eskisi gibi olmamaktadır. Bohem bir tarz oluşturmak istiyorsanız kesenin ağzını da birazcık açmanız gerekmektedir. Her ne kadar modası asla geçmeyecek bir tarz olsa da bu günlerde adından daha sık söz edilmektedir. Kendini dış dünyaya bohem giyim tarzıyla açmış bir insanınsa yaz kış zaten vazgeçmeyeceği bir tarzdır.

Bohem stili nasıl kullanılır?

Bohem stilini yansıtan belli parçalar olsa da bunları bir arada kullanırken ve kombin oluştururken biraz bilgi ve deneyime ihtiyaç olmaktadır. Bohem giyimin temel taşlarını şöyle bir saydıktan sonra, onları bir arada uyum içerisinde kullanılmasına yardımcı olacak ipuçlarını da değinilecektir.

Gelelim bohem tarzını olmazsa olmaz parçalarına.

Ruhunda bir parça özgürlük taşıyorsan gardırobunda olması gerekenler şunlardır;

Maxi boy elbise ve etekler, baharat tonları ve desenler, Örgü ve dantel parçalar, şapkalar, püsküllü aksesuarlar(çanta, yelek, kolye ve benzeri),kovboy şapkaları, volanlı şapkalar, fedora, bohem botlar, kaftan elbiseler, kimono ceketler, flare & ispanyol paça pantolonlardır.

Maxi boy elbise ve etekler;

Çiçek şal desenlerinden, batik & ombre kumaşlardan , suzai ve tribal desenlerden oluşan tarçın tonları baharat tonlarında ve rengarenk desenlerden oluşabilecek elbiseler. İşte bohem tarzı için gardırobunuzda yer açmanız gerekenlerin ilki budur. Sadece moda olduğu için rahatlığından ve ruhunuzu yansıttığından dolayı, şu an moda olan bohem sitili denedikten sonra vazgeçilmez parçalarınız haline geleceklerdir.

Örgü ve dantel parçalar

Bohem deyip de dantellerden, örgülerden söz etmeden geçilemez. Bu danteller bohem tarzın neresinde yer alacağını çok iyi biliyorlar. İster boydan dantel bir elbise ve püsküllü aksesuarları birleştirilebilmekteler. İster bol paça pantolon, ister maxi eteğin üstüne göbek dekolteli bir dantel bluz ya da bolero geçirilebilmekte. Parçaları kombin yaparak içinizdeki özgür ruhu serbest bırakabilirsiniz. Bohemin doğası böyledir.

Püsküllü aksesuarlar;

Püsküllü şapkalar,​​​​​​püsküllü botlar, ceketler, süet kumaşlar bohemliğinize bohemlik katacaktır. Dilerseniz de gündelik giyiminizin yanında bohem bir etki sunacaktır. Beyaz bir tişört ve kot bir şort nasıl mı bohem görünür. Bir püsküllü çanta ve süet bir botla mümkündür. Yalnızca çanta ve ayakkabı ile bohem stil sahibi olunabilmektedir.

Şapka ve takılar;

Yazın hasır şapkalar, çiçekli uzun bir elbiseyle ve makosenler ne kadar da hoş. Özgürlüğün tadını çıkarmak isteyenler için.Volanlı şapkalar, kovboy şapkaları ve fedora bohem sitilinin vazgeçilmez parçaları arasındadır. Bir bohemin şapka dışında kullanabileceği saç aksesuarları da bulunmaktadır. Çiçekli taçlar, eşarplar, saç bantları bunlardan bazıları.

Takı ve kolyeler;

Tüy şeklinde ya da tüyden yapılmış kolyeler, tahta boncuklardan yapılmış yapılan, doğal taşan yapılan aksesuarlar, üst üste takılmış kolye ve bilezikler bohem tarzını yansıtan takı seçimleri olacaktır.

Bohem botlar;

Süet, açık renk botlarla boho tarzını tek parçayla yakalamanız oldukça kolaydır. Kahve veya bej tonlarında tahta topuklu süet ve ya deri parça ve püsküller barındıran ayakkabılarla boho bir etki oluşturmak mümkündür.