X
Cilt Lekelerini Gidermek İçin Maskeler GüzellikCilt Bakımı 05 Ağustos 2017

Cilt Lekelerini Gidermek İçin Maskeler

Cilt lekeleri başta gençlerin olmak üzere, insanların en büyük sorunlarından birisidir.

Güneşte uzun süre kalmak, sivilceleri sıkmak, tozlu ortamlar bu sorunun en büyük nedenlerinden birisidir.

 

Cilt lekelerini gidermek için maskeler, kremler ve çok fazla bakım ürünleri bulunmaktadır. Cilt lekeleri için maske yapımı daha doğal ve sağlıklıdır. Peki, bu maskeler nelerdir?

 

Bal ve limon maskesi

 

Bal ve limon maskesi en bilindik maskelerden birisidir. Limonda bulunan asit lekeleri temizlerken, bal da cildi daha güzel gösteriyor. Ayrıca bal sivilceleri temizlemek için de kullanılır.

 

Bu maskenin yapımı için iki çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı limon yeterli olacaktır.

Bal ve limonu karıştırdıktan sonra lekeye sürün. 15-20 dakika bekledikten sonra ılık suyla iyice temizleyin. Cilt daha çok beyazlasın diye fazla limon katılmamalı çünkü limonda bulunan asit cildi tahriş edebilir.

 

Bal ve tarçın maskesi

 

Bir diğer maske bal ve tarçın maskesidir.

Bu maske cildi pürüzsüzleştirir ve aynı zamanda nemlendirir. Tarçınla balı karıştırın. Sürmeden önce yüzünüzü iyice yıkayıp kurulayın. Sürdükten sonra on dakika bekletin ve ılık suyla temizleyin.

 

Bal ve çilek maskesiss

 

Güneşte çok kalmak da, ciltte leke bırakan durumlardan birisidir. Güneş lekeleri için bal ve çilek maskesi kullanılabilir. Çilek gözenekleri iyice temizleyerek cildin daha güzel ve pürüzsüz görünmesini sağlar.

 

Bir miktar çileği iyice ezdikten sonra 2 çay kaşığı bal ekleyip karıştırarak maskeyi hazırlayabilirsiniz. Yüze sürdükten sonra yirmi dakika bekleyin ve ılık suyla temizleyin. Kuruyan cildinize nemlendirici sürebilirsiniz.

 

Cilt lekeleri için sirke

 

Sirke de cildi temizlemek için çok etkili bir yöntemdir. Bir maskesi yoktur ama bir miktar sirkeyi suyla hafifleştirip pamuk yardımıyla lekelerinize sürün. 5-10 dakika bekledikten sonra suyla temizleyin.

 

Bu yöntemler düzenli olarak kullanıldığında lekeler zamanla açılır ve temizlenmeye başlar. Böylece pürüzsüz ve güzel bir cildiniz olacaktır.

 

Genel olarak cilt maskesi seçiminde cilt tipi de dikkate alınır. Cilt Tipine Göre Maske Seçimi isimli yazımızda bu konuda öneriler bulabiirsiniz.