X
Sokak Modası Nedir, Özellikleri Nelerdir? ModaModa trendleriModa Sözlüğü 27 Aralık 2017

Sokak Modası Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Sokak modası, stüdyolarda değil sokaklarda oluşmuş modadır. Bu nedenle gerçek hayatı daha iyi yansıtır. Genellikle şehir merkezlerinde gençlerin şekillendirdiği kültürün uzantısıdır. Örneğin, 60’lı yıllarda hippiler bir dönem bohem bir stille sokak modasını belirlediler. Çiçekli giysiler, bol paça pantolonlar, uzun saçlarla bir dönem modayı şekillendirdiler. Sonrasında bu siyasi bir harekete ve bir alt kültüre dönüştü. Beatles bu kültürü en iyi yansıtan gruptu.

Moda Endüstrisi

Sokak modası aslında kişilerin karakterini yansıtan bir moda türüdür. Çok çeşitli stilleri içerebilir ve bir alt kültürün ürünüdür. Dolayısıyla moda devlerinin belirlediği bir moda türü değildir. Bununla beraber moda endüstrisinin dikkatini çekebilir ve bir endüstri kolu haline de gelebilir. Moda endüstrisinde piyasayı araştıran şirketler sokak modasını dikkatle takip ederler. Örneğin, müzikte sokak modası daha çok hip hop ya da punk şeklinde yansıyabilir ve modanın devleri bu alt kültürün yaygınlaşması durumunda bu kültüre hitap eden ürünler geliştirir.

Modanın Yönünü Belirlemek

Sokak modası bir yaşam tarzının ürünüdür. Bireye özgü kişisel stillerin ve modanın doğmasına yol açmıştır. Aslında var olan moda trendlerinin de sorgulanmasını içerir. Sokak modasıyla bireyler kimliklerini vurgular ve trendleri belirleyebilir. Bu da moda endüstrisinin aslında uyum sağlaması gereken bir akıma dönüşebilir. Kısacası, sokak modası ortak bir sosyal pratik sonucunda sosyokültürel gruplarca belirlenen bir modadır ve kitlesel moda endüstrisinin yönünü belirleyebilir.

Tüketim aslında moda olgusuyla birebir ilişkilidir; sokak modası ise genelde bu tüketimin karşısında yer alan bir tavır alır. Moda, tüketim davranışları ne yönde ilerlerse o yöne evrilir ve modern şehrin çehresine uyum sağlar. Modanın yönünü anlamak için sokak modasını izlemek gerekir. Bu moda devlerinin de sıklıkla uyguladığı bir yöntemdir. Sokak modasının evrimini inceler ve sıklıkla buna göre ürünlerini sokak modasına uygun hale getirirler.