X
Yaban Mersini İle Zayıflayın! Diyet / BeslenmeYeme / İçme 19 Aralık 2017

Yaban Mersini İle Zayıflayın!

YABAN MERSİNİ

Yaban mersini çok faydalı ve lezzetli bir meyve olmasının yanısıra zayıflama konusunda da oldukça faydalı bir besindir. Yaban mersini ile zayıflama yazımızı sizin için derledik.

Yaklaşık 20 ila 50 cm boylarında yüksek bölgelerde yetişen içerisinde birçok vitamin bulunan bir meyvedir. Temmuz aylarında toplanmaya başlayan kırmızı ve mor renklere sahip bu meyve çiğ olarak tüketildiği gibi kurutularak ya da çayı demlenerek de tüketilebilir. Kilo problemleri olanlar için bir başvuru kaynağıdır.

YABAN MERSİNİ İLE ZAYIFLAMA

Besin değeri yüksek olmasına rağmen kalorisi fazlasıyla düşük olan bu meyve sindirim sistemine yardımcı olur. Yarım su bardağı yaban mersinininde yaklaşık 40 kalori vardır. Diyetlerde ara öğün olarak kullanılır. C vitamini açısından son derece zengin olan bu bitki bağışıklığın güçlenmesini de sağlar.

Amerikalı bilim adamlarına göre vücuttaki yağ hücrelerini yaktığı söyleniyor. Bilim adamlarının fareler üzerinde yaptığı deneylere göre bu meyvenin yağ hücrelerini %27 oranında yok ettiği gözlenmiştir. Yani bu sonuçlar insanlar üzerinde de aynı etkiyi veriyor.

Doğal yollardan kilo vermek isteyenler için doğanın mucizelerinden biri olan bu muhteşem meyvenin yağları yaktığı kanıtlanmıştır. Yaban mersini içerdiği potasyum ve antioksidanlar sayesinde vücuttan toksinleri atar. Sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlar. Kolesterol düzeylerini dengelediği için kalp ve damar sağlığına katkıda bulunur.

Yaban mersinin özellikle öğünlerden önce tüketilirse müthiş bir tokluk hissi vererek ani açlık krizlerini ortadan kaldırır. Fit kalmak isteyenler ister yoğurtla karıştırarak isterlerse bu meyvenin çayını demleyerek tüketebilirler.

Sadece kilo problemi olanlar değil mevcut sağlığını korumak isteyenlerde bu meyveden faydalanarak yağ oluşumunu engellerler. Zayıflamanın yanı sıra kolan kanseri, yumurtalık kanseri gibi birçok kansere faydası olduğu, stresi ve zihinsel problemleri ortadan kaldırdığı gözlemlenmiştir. İnsülin duyarlılığını artırarak diyabete karşı korur.

Diyet yaparken, tatlı krizlerinde tatlandırıcı ile hazırlanmış tatlılara karıştırarak dahi kullanabilirsiniz. Ayıca göz sağlığını koruduğu ve idrar söktürücü özelliği de ekstra faydalarındandır.

Zayıflama konusunda başka çözüm alternatifleri de arıyorsanız Yoğurt İle Zayıflama isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.