X
Yoğurt İle Zayıflama! Diyet / BeslenmeYeme / İçme 25 Aralık 2017

Yoğurt İle Zayıflama!

Yoğurt sağlıklı bir besin olmasının yanında zayıflama konusunda da birebir bir besindir. Peki yoğurt zayıflamaya nasıl etki ediyor? Yoğurt yiyerek nasıl kilo verilir? Bu yazımızı sizin için derledik.

Yoğurt milli yiyeceğimizdir. Öyle ki diğer dillerde de adı yoğurt olarak geçer. Yoğurdu tüm dünyaya Türkler yaymıştır. Sütten mayalanma yoluyla yapılan bu yiyeceğin sağlığımıza sayısız faydası bulunmaktadır.

Yoğurdun Faydaları

İçerdiği yoğun kalsiyum sayesinde kas kemik gelişimine katkısı en çok olan besinlerden biridir. İleri yaşlarda kadınların kabusu olan kemik erimesine karşı küçük yaşlardan itibaren düzenli olarak yenildiğinde kalkan görevi görür. Sinir sistemi için en gerekli vitamin olan B12 içermektedir. Antioksidan olması sebebiyle bağırsaklarda birikmiş toksinlerin atımını kolaylaştırarak kolon kanseri riskini de ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Kolesterolü dengeler. Bağışıklık sistemini güçlendirerek kışın soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı koruma sağlar. Cilt güzelliği için de çok faydalı bir besindir. Gıda olarak alımı dışında haricen yüze maske olarak da tercih edilmektedir. Nefes kokusunu da önlemeye yardımcı olur. Gece yatmadan önce tüketilen bir kase yoğurt uyumayı kolaylaştırır.

Yoğurt ile Zayıflamak

Yoğurdun bu kadar faydasından bahsetmişken zayıflamaya olan etkisinden bahsetmemek olmaz. Diyetisyenlerin verdiği diyet listelerinde mutlaka yoğurt bulunur. İçeriğindeki zengin besin değerleri ve tok tutması sebebiyle en iyi atıştırmalık olarak kabul edilir. Yoğurt yiyenlerin yemeyenlere oranla daha hızlı ve sağlıklı kilo verdikleri gözlemlenmiştir.

Bağırsakları temizleme özelliği olduğu için sindirimi kolaylaştırarak zayıflama sürecini hızlandırır. Ödemi söker ve vücutta tutulan gereksiz fazlalıklardan kurtarır. Tatlı krizlerini keser bu da şeker alımını yok ederek zayıflama yolunda önemli bir destek sağlar.

Yoğurdu bazı baharatlar ve destek gıdalarla tatlandırarak tüketmek de mümkündür. Bunun için bal ya da pekmezi kullanabilirsiniz. Hem sağlıklı hem de leziz olacaktır.

Ya da bir kase yoğurda bir tutam pul biber ve yarım limonun suyunu sıkarak da harika bir atıştırmalık yapmış olursunuz.

Zayıflama konusunda başka çözüm alternatifleri de arıyorsanız Yaban Mersini İle Zayıflama isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.