X
Doğru Gelinlik Seçimi ModaDüğün Modası 08 Kasım 2017

Doğru Gelinlik Seçimi

Düğün hazırlıklarının en keyifli aşamalarından biri gelinlik seçimidir. Yüzlerce gelinlik içinden hem en güzel hem de size uygun olan gelinliği bulma süreci, biraz zorlayıcı bir hal alabilir.

Hayalinizdeki gelinlik ile size uygun gelinlik arasında farklılıklar olabilir. Bu ikisi arasındaki dengeyi vücut yapınız, düğün mekanınız, o senenin trend gelinlik modelleri, bütçe ve zaman gibi pek çok faktör etkilemektedir.

Zamana Karşı Yarış

Sizi mutlu edecek bir gelinliğe son halini vermek zaman alacaktır. Eğer hazır giyim bir gelinlik düşünmüyorsanız ve bütçeniz de buna uygunsa, bir an önce sizi yansıtabilecek marka, modaevi ya da tasarımcıyı belirlemenizde fayda var. Pek çok moda tasarımcısı, düğünden en az üç ay önce gelinlik dikimine başlanması gerektiğini söylemektedir. Bu sayede hem stresten uzak bir hazırlık dönemi geçirmiş olursunuz, hem de yapılacak değişiklikler için de bolca zamanınız olur.

Düğün Mekanına Göre Gelinlik

Gelinlik seçiminde bir diğer önemli nokta düğün mekanıdır. Eğer bir salonda evlenecekseniz, gelinliğiniz için ışıltılı ve parlak detaylar düşünebilirsiniz. Bir kır düğünü hayal ediyorsanız, tercihleriniz organze ve tül tarzı uçuş uçuş kumaşlardan yana olabilir. Tarihi dokusu olan bir mekan seçtiyseniz, dantel ağırlıklı vintage modeller uygun olabilir. Sade bir nikah ve ardından yemek düşünüyorsanız, daha düz ya da balık tarzı modellerin yanı sıra mini ya da midi boy gelinlikler de tercih edebilirsiniz.

Düğün Mevsimine Göre Gelinlik

Gelinlik seçerken kumaşlarla ilgili genel bilgi sahibi olmanızda fayda var. Düğününüz yaz mevsiminde olacaksa seçebileceğiniz kumaşlar arasında ipek, şifon, organze ve tüller yer almaktadır. Kış dönemi düğünlerinde ise saten, gazar, ziberlin, mikado gibi kumaş seçenekleri uygun olabilir. Gelinlik ve moda konu olduğunda Fransız dantelli gelinlikler her dönemin trend modellerinden olmuştur. Siz de dantel seviyorsanız hiç düşünmeden uygulamaya geçebilirsiniz.

Vücut Tipine Göre Gelinlik

Gelinlik seçiminde vücudunuzu tanımak çok önemlidir. Vücudunuzda hangi bölgeyi ön plana çıkarmanız hangi bölgeyi kamufle etmeniz gerektiğini belirlemelisiniz.

Eğer göğüsleriniz büyükse, tercihleriniz derin dekolteler yerine, kare ya da derin olmayacak şekilde V yakalı gelinliklerden yana olmalıdır. Kayık yaka ve tek yaka modeller ise göğsü küçük vücut tipleri için uygundur.

Uzun bacaklara sahipseniz balık modeller tam size göre. Bu demek değildir ki; kısa boylu gelinler balık model gelinlik giyemez. Bu noktada, göğüs bölümü ve gelinliğin etek takış noktası doğru ayarlanmalıdır. Boyunuz kısa ise, belde kemer detayına sahip, işlemesi fazla ve eteği kabarık olan modellerden uzak durmalısınız. Bu modeller boyunuzu daha kısa gösterecektir.

Beliniz ince ve kalçalarınız geniş ise, prenses etekli gelinlik modellerini incelemelisiniz. Bu modeller kalçalarınızı gizlerken ince belinizi ortaya çıkaracaktır. Ancak beliniz kalın ya da bacak boyunuz kısa ise, robadan tipi gelinlikleri tercih etmelisiniz. Bu modeller, göğsün altından kesilerek aşağıya doğru uzadıkları için, bel ve bacak kusurlarını kapatmaktadırlar.

Omuzlarınız geniş ise, bedeninizi saran uzun etekli kabarık modeller seçmelisiniz. Omuzlarınız dar ise, kayık yaka bir gelinlik tercihi ile omuzlarınızı geniş göstermeniz mümkün.

Tüm tercihlerinizi bilinçli yaparsanız, son prova günü geldiğinde, gelinliğinizin içinde kendinizi güzel ve rahat hissedersiniz.