X
MET Gala 2020’nin Merakla Beklenen Teması;'' About Time:Fashion and Duration.'' ModaModaModa trendleriModa SözlüğüKültür-SanatSitil Önerileri 11 Kasım 2019

MET Gala 2020’nin Merakla Beklenen Teması;'' About Time:Fashion and Duration.''

Metropolitan Museum of Art önümüzdeki yıl 150. yılını kutlayacak. Merakla beklenen, moda dünyasının en prestijli etkinliklerinden biri olan MET Gala’nın teması ise şimdiden belli oldu; About Time:Fashion and Duration. Yani ‘’Zaman’’ hakkında; Moda ve Süreklilik!

Birbirinden ünlü isimlerin tek bir konsepte uygun giyindiği, moda dünyasının en büyük etkinliklerinden biri olan MET Gala etkinliği her yıl yardım amaçlı, Amerika’nın New York şehrinde bulunan Metropolitan Museum of Art (Metropolitan Sanat Müzesi)’ın kostüm entitüsünde düznleniyor. Her yıla ayrı damgasını vuran temalarıyla adından sıkça söz ettiren MET Gala’nın bu yılki konsepti de haliyle çok merak ediliyor.

Zaman kavramıyla ilişkilenen ve hazırlanması planlanan MET Gala'nın en büyük ilham kaynağı ise Virginia Wolf’un Orlondo isimli romanından sinemaya uyarlanan ikonik filmi oluyor. Yalnızca filmin değil kitabı yazarı Virginia Woolf’un romanında zaman kavramındaki süreklilik fikrine de oldukça yoğunlaşıyor.

Bu nedenle, sürekliliği olan parçaları göreceğimiz, 1870’ten bu günümüze kadar gelen 160 tane tasarımla, sergi 7 Mayıs 2020 tarihinde kapılarını açıyor. Hepimizin merakla beklediği, moda dünyasının en çok ses getiren organizasyonlarından biri olan, moda ve sanatın birbirine match edildiği MET Gala etkinliği ise 4 Mayıs 2020’de gerçekleşecek. Ana sponsor olarak Louis Vuitton etkinlikte yerini alacak.

Ev sahipliğini ise Louis Vuitton'un Creative Direktörü Nicoles Ghesquiere, Hamilton oyununun yaratıcısı Lin-Manuel Miranda, Oscarlı ünlü oyuncu Meryl Streep ve son olarak yine oyuncu Emma Stone yapıyor.

Temanın oluşum süreciyle ilgili ipuçları da veren Andrew Bolton (Metropolitan Museum of Art’ın Costume İnstute direktörü) filmde geçen, Tilda Swinton’ın üzerinde 18. yüzyıldan kalma Fransız bir bornoz ile labirente girdiği ve koşarken üzerindeki bornozun 19. Yüzyılda tasarlanmış bir elbiseye dönüştüğü ve en sonunda bu elbiseyle 1850 lerin İngiltere’sinde soluğu aldığı sahneye dikkat çekiyor. Bu sahne ile 2020 Met Gala temasının fikri oluşuyor.

Andrew Bolton zaman ile modanın arasındaki temel ilişkiye değinirken, Chanel’in dünyaca ünlü moda tasarımcısı Karl Lagerfeld’in bir sözünü ekliyor;

‘’Bir dönemi düşünürken aklınıza gelen ilk şey kıyafetlerdir.’’