X
Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? Güzellik ÖnerileriCilt Bakımı 21 Aralık 2017

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt ve saç bakımı kadar önemli olan tırnak bakımı, özellikle sosyal hayatta büyük önem taşıyan unsurlardandır. Tırnak bakımı fazla zaman almayan ve uğraş gerektirmeyen bir uygulamadır. El bakımı için öncelikli olan tırnak bakımı güzellik için önemli bir etken olup kişilerin karakterini de yansıtabilecek bir bakım olarak görülebilir.

Tırnak kesimi

Tırnak bakımının en önemli aşaması özenli ve dikkatli tırnak kesimidir. Ancak tırnaklar çok kırılgan ve yıpranmaya müsait yapıda olduğu için en uygun zaman duş sonrasıdır. Duş sonrası el ve tırnaklar yeteri kadar nemli ve yumuşamış olacağı için çatlama ve tırtıklanmanın önüne geçilmiş olur ve en sağlıklı kesim şeklidir. . Oval ya da düz kesim tercihe göre değişim gösterebilir. Ancak kesim sonrası tırnaklar iyice yıkanmalıdır. Daha sonra tırnak çevresine az miktarda krem veya vazelin sürülerek tırnak çevresinin nem dengesinin sağlanması gerekir.

Tırnak Törpüleme

Tırnakları törpülemeden önce krem ya da vazelin sürülmüş olmalı, iyice emilmesi beklenmeli ve daha sonra tırnak törpüleme işlemine geçilmelidir. Törpüleme işleminde küt mü yoksa oval mi törpü yapılacağına karar verilmeli ona göre işlem yapılmalıdır.

Kütikül Temizleme

Kütiküller tırnağı enfeksiyonlardan koruyan bir yapıdır ancak görünüm olarak olumsuz sonuçlar doğurabilir ve rahatsızlık hissi verebilir. Kütiküllerin temizlenmesi için tırnak törpüleme işleminde olduğu gibi nemlendirici veya vazelin sürülerek emildikten sonra kesilme işlemine geçilmelidir. Bu işlem yerine kütikül temizleyici kremler de tercih edilebilir.

Bu işlem bakımlı tırnaklara sahip olmanıza yardımcı olacak işlemler olup her insanın uygulaması gerekir. Bu temel bakımları yapmayan kişilerde çeşitli tırnak problemleri ortaya çıkabilir. Bunlar tırnak mantarı, tırnak batması vb. rahatsızlıklardır.

Tırnak mantarı, tırnak renginde meydana gelen renk değişimleriyle ortaya çıkan rahatsızlıktır. Tedavi süreci antibiyotik kullanımı ya da lazer tedavi şeklinde uygulanmaktadır.

Tırnak batması, yanlış ayakkabı seçimi veya yanlış yöntemlerde tırnak kesiminin sebep olduğu bir rahatsızlıktır. Bu ve benzeri rahatsızlıklara yakalanmamak için tırnak bakımına önem göstermek ve ayak tırnakları için ayağa uygun ayakkabı seçimi ile bu problemlerin önüne geçilebilir. Bunların yanında tırnak bakımı sonrası kullanılan ürünlerin temizliğine de dikkat edilmesi gerekir. Tırnak bakımı sonrası tırnak yüzeyi koruyucu veya tırnak kuvvetlendirici ürünler tercih edilebilir.