X
İş Görüşmesinde Giyim Tarzı Moda 14 Kasım 2017

İş Görüşmesinde Giyim Tarzı

Giyim tarzları eski çağlardan bu yana kişinin toplum içerisindeki statüsünün sembolü olarak kabul edilir. Temiz ve bakımlı olmanın yanı sıra şık olmayı ise oldukça önemseriz. Gidilen her yerin bir kıyafet kodu olduğu gibi bu yazılı olmayan kurallara uymayı baştan kabul ederiz. Tıpkı bir düğüne giderken giyilmesi uygun kıyafetler olduğu gibi iş görüşmelerine ve toplantılara giderken de giyilmesi uygun olan kıyafetler var. Temiz, derli toplu ve bakımlı olmanın yanı sıra olumlu bir ilk intiba bırakmak için giydiğimiz kıyafetin renginden seçtiğimiz aksesuarlara kadar birçok ayrıntıya ayrı bir özen göstermemiz gerekir.

İş Görüşmelerinde İlk İzlenim Neden Önemlidir?

İlk defa karşılaşacağımız insanlar üzerinde olumlu bir intiba bırakmak işi almak için önem kazanır. Moda her ne olur ise olsun gidilen iş görüşmesinin ruhuna uygun davranmak gerekir. Bir banka ile yapılacak iş görüşmesine takım elbise giyilerek gidilir. Bir reklam ajansı ile yapılacak iş görüşmesinde ise yaratıcılığımızı karşı tarafa hissettirecek kıyafetler seçmemiz daha uygun olur.

İnsan ilişkilerinde ilk 5 dakika içerisinde yaratılan ilk izlenim önemli bir rol oynar. Karşımızdakiler, bize dair edindikleri bu ilk izlenim ile bizi değerlendirir ve hakkımızda bir karar verirler. Bu yüzden olumlu bir ilk izlenim için temiz ve bakımlı olmanın yanı sıra görüşmenin niteliğine uygun kıyafet seçimleri de bizi rakiplerimizden bir adım öne çıkarır.

İş Görüşmelerinde Nasıl Giyinilir?

İş görüşmelerine giderken her şeyden önce temiz, ütülü kıyafetler giymek gerekir. Bunun dışında bakımlı olmak adına saç ve makyajı abartılı bir şekilde yapmak uygun olmaz. Sade ve bakımlı olmak her zaman ilave puan kazandırır. Yerinde aksesuar seçimleri, örneğin şık bir saat, önemli olmasına rağmen abartılı aksesuarların ise negatif etkisi bulunur.

İş görüşmelerinde olumlu bir izlenim bırakmak için kıyafet ve aksesuar seçimi kadar önemli bir husus daha bulunur. Görüşmeye giderken giyilen renklerin kişilerde doğru intibayı bırakmak için dikkatli bir şekilde seçilmesi gerekir. Örneğin lacivert ve siyah ciddi iş görüşmeleri ve toplantılara giderken giyilmesi önerilen renkler arasında yer alır. Bu iki rengin ciddi ve olumlu bir intiba bırakmakta etkisi yadsınamaz.

İş Görüşmelerinde Neler Asla Giyilmemeli?

Ciddi bir iş görüşmesine ya da toplantıya giderken muhakkak takım elbise, etek-ceket ya da pantolon-ceket kombinleri tercih edilmeli. Bu kombinleri seçerken kahverengi ve yeşil gibi renklerden ise uzak durulması gerekir. Kırmızı rengi de aksesuarlar dahil tercih edilmemesi gereken renkler arasında yer alır. Takım elbise ile birlikte kullanılacak kol düğmesi, kravat iğnesi erkekler için, minik inci kolye ve küpeler ise kadınlar için uygun aksesuarlardır. Ancak kalın ve abartılı altın ya da gümüş bileklik, kolye ve küpeler ise uygun değildir.

İş görüşmesinin ya da toplantının türü ne olur ise olsun jean pantolon ile gitmek kabul gören kalıpların dışında kalır. Ancak yaratıcılığın ön planda olduğu sektörler için jean pantolon giymek çok absürd kabul edilmese bile yırtık olmamasına dikkat etmekte fayda bulunur. Jean yerine koton kumaştan yarı spor bir pantolon giymek daha uygundur. Kişiler üzerinde olumlu bir ilk izlenim bırakmak için derli toplu, temiz ve bakımlı olmak gerekir.